




Vernisáž Michal Tomek „Hrdinské bitky o zítřek“
Do 29.7.2018 bude v Galerii kritiků, palác Adria, Jungmannova 31/36, 1.patro, přístupná velmi zajímavá výstava obrazů Michala Tomka: „Hrdinské bitky o zítřek“. Všechny fotky z výstavy i vernisáže: Petr.
Výstava je letmým shrnutím malířské tvorby umělce za období posledních deset let, kdy zanechal restaurování, aby se mohl věnovat volné tvorbě. V pojetí malířské grotesky bitevních obrazů se mu nejedná o téma boje za ušlechtilé cíle, jimiž se kdysi honosila totalitní historiografie, ale o otevřenou informativní situaci, jako je např. nabídka počítačových her na internetovém portálu, tedy o tematickou komunikologii s divákem.
………
Michal Tomek, narozen 1951
Většinu pracovního života se zabýval především restaurováním nástěnných maleb a obrazů, např. středověké malby v kostele sv. Jakuba v Telči (1979), v kostele sv. Jana Křtitele na Landštejně (1994), malby v Arcibiskupském paláci v Praze (1997-8), obrazy Mistra Theodorika na Karlštejně (1998 – 2000) a mnoho jiných.
V současné době se věnuje výhradně vlastní malířské práci, žije a pracuje v Senohrabech u Prahy.
Michal Tomek ve své tvorbě zpracovává témata, která mají více významů a vrstev. Na jeho obrazech se objevují archetypální postavy poutníka, loutkáře, provazochodce, trojského koně, čekajícího Minotaura nebo psa utrženého ze řetězu. Fantaskní krajiny jsou plné labyrintů, bran, opuštěných bunkrů, jsou to krajiny, ve kterých se prolíná s lidským tělem. Michal Tomek se vyjadřuje dokonale provedenou klasickou malířskou technikou; složitá filozofická, náboženská, mytologická a psychologická témata se na jeho malbách, akvarelech, grafice a kresbách stávají zrcadlem přítomnosti. Výtvarník Tomek nabízí původní, nemediální umění, stojící mimo módní tendence, a představuje tak ojedinělou postavu na současné české výtvarné scéně.