Vernisáž Michal Škoda: Ne/místa
Do 27.9.2020 bude v Atriu na Žižkově, Čajkovského 12, Praha 3, zdarma přístupná zajímavá výstava Michala Škody: Ne/místa.
V pořadí druhým výstavním projektem vzešlým z Open Call, který se díky nouzovému stavu koná v náhradním termínu, je komorní projekt NE/MÍSTA Michala Škody. Je koncipován přímo pro prostory Galerie Atrium a představuje materializaci kurátorského uvažování o jednom z důležitých fenoménů v tvorbě autora. Pro název a ideu výstavy byl v textové rovině vyzván k tvořivé polemice pojem „nemísta“ od antropologa Marca Augého, aby mohl být následně užitý k přiblížení autentického uměleckého vidění a podání světa v kresbách, objektech a fotografiích Michala Škody. Škodova NE/MÍSTA mají specifické vizuální kvality a sugestivní atmosféru. Jsou zbaveny identity, nikoliv však individuality. Nejsou to místa sdružování, naopak jsou to místa kontemplativní samoty a pozitivního prázdna. Výstavu zahájí kurátorka společně s autorem.
Kurátorka: Silvia L. Čúzyová
Supervize projektu za Za Trojku, příspěvkovou organizaci: Petr Vaňous
Michal Škoda / 1962, Tábor, Česká republika
Na počátku své tvorby se věnoval keramice a vytvářel především objekty organického tvarosloví. V roce 1993 se rozhodl pro nový začátek a zcela odlišný přístup k tvorbě i směřování. Velice důležitým tématem se mu stává prostor, architektura, ale rovněž otázky vázající se k tématům naší existence. Od roku 1996 paralelně pracuje na autorských knihách reflektujících jeho život a tvorbu. Další zlom v tvorbě přichází na přelomu milenia, u Škody dochází k opětovné redukci a to jak v uchopení forem, tak především v barevnosti. Roky 2000 – 2003 jsou obdobím bílých, nástěnných, prostorových objektů a 2005 až 2010 tzv. “obrazo-objektům” – obrazům malovaným také na MDF deskách, kde však užívá další barvy, především černou a různé odstíny šedé. Od roku 2011 se vedle tvorby autorských knih a volnému cyklu Čas a prostředí (jenž se od autorských knih odvíjí a na konci roku 2017 byl ukončen) věnuje výhradně tužkovým grafitovým kresbám na papíře, vrací se do jisté míry k tématům, kterých se kdysi “dotkl”, ale již s nabytím určité životní zkušenosti a rovněž se mění samotná vizuální stránka s patrným autorským rukopisem. Příležitostně také vytváří site-specific instalace pro dané prostory. Jako svoji doposud nejzásadnější realizaci považuje zrcadlový objekt v rámci “Postní intervence” v kostele Nejsvětějšího Salvátora v Praze (2015).
…
Všechny fotky z výstavy i vernisáže: Petr.