Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Michal Škapa: Night City

30. 11.-19. 1. / Platforma 15 / Malba

Do 19. 1. 2024 je v galerii Platforma 15, Písecká 15, Praha 3 (kousek od metra Flora) přístupná velmi zajímavá a hodně současná výstava Michala Škapy: Night City.

Otevřeno Út – So 14:00 – 18:00, neděle jen na individuální objednání předem.

Průvodní text kurátora Radka Wohlmutha:

Michal Škapa ve své postupné topografii genetického kódu města tentokrát sáhl do kyberprostoru, když svou inspiraci čerpal z bible cyberpunku, kultovního románu Williama Gibsona: Neuromancer. Není to bezdůvodu už proto, že tento autor v roce 1984 předpověděl osobní počítače, internet, virtuální realitu, nanotechnologie, umělou inteligenci a drony. Jinými slovy reálie, ve kterých nejen že fungujeme, ale modelují náš osobní prostor a ovlivňují prožívání dnešního dne a teď do té míry, že si život bez nich už prakticky nedokážeme představit.

​Svůj malířský výraz Michal Škapa zase o něco posunul. Dál balancuje na hranici mezi obrazy a obrazoobjekty, které čerpají z urbanních subkultur. Ačkoli zůstávají samy sebou, představují zároveň jednotlivé díly skládačky přirozeně směřující k agresivní neuspořádanosti vyššího celku. Možná proto je tento projekt pro hackery a street-samurai mnohem víc ne/kompaktní prostorovou instalací než přehlídkou jednotlivých pláten. Night City bylo zatím možné si jen představovat, teď se do něj konečně dá i vstoupit. A vzhledem k tomu, že výstava trvá přes Nový rok, jsou to zároveň zvláštní narozeniny – vizuální oslava čtyřicátého výročí příchodu cyberpunku na náš svět.

Text: kurátor Radek WohlmuthFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Michal Škapa: Night City