Vernisáž Michal Gabriel: Velké téma, malé sochy
Do 20. 3. 2022 bude v Galerii Nová síň, Voršilská 3, Praha 1, přístupná velmi zajímavá a krásná výstava Michala Gabriela: Velké téma, malé sochy.
Úvodní text Mgr. Lucie Pangrácové, kurátorky výstavy:
Výstava Velké téma malé sochy umožňuje vhled do Gabrielova sochařského skicáku. Představa o finální soše začíná svou cestu v autorově mysli, další fáze hledání její podoby se u Michala Gabriela většinou neodehrává prostřednictvím kresby, ale v prostoru. Vznikají tak sochařské skici, které pomáhají materializovat představy o tvaru, ověřit jejich potenciál, zhmotnit téma. Někdy je tomu také naopak, hra v prostoru s tvarem, hmotou, nechává autora podvědomě vést k formě, která svůj obsah teprve získává.
Malé sochy této výstavy, původní skici děl vzniklé v uplynulých desetiletích, se Michal Gabriel rozhodl převést do uzavřenější podoby a definitivního materiálu. Některé z nich nakonec mají svoji monumentalizovanou verzi, další na ni teprve čekají, jiné jsou jen dokumentem uměleckého pátrání po tvaru, které nakonec vedlo jiným směrem. Je v nich ještě patrná syrovost náčrtku, ale zároveň se zbavují svého provizorního statusu. Přestávají být pouhou skicou, transformují se ve skutečnou sochu. Sochu komorního rozměru, jejíž obsah je však obsahem určeným velkým sochám.
Výběr z obsáhlého souboru malých soch byl veden spíše jejich vizualitou a intuitivně nalézanými souvislostmi, které je spojily v jeden celek, jehož ústředním motivem je dominantní postava jelena dohlížejícího na okolní příběhy. Na velké příběhy malých soch.
Výstava je prodejní.
Michal Gabriel (narozen 1960 v Praze) vystudoval sochařství na Akademii výtvarných umění v Praze, je členem výtvarné skupiny Tvrdohlaví a mimo jiné držitelem ceny Jindřicha Chalupeckého. Od roku 1998 vede ateliér figurativního sochařství na FaVU VUT v Brně, pod nímž vytvořil u nás unikátní studio sochařství digitálního. Mnohé jeho volné práce jsou už nyní považovány za ikonickou ukázkou umění své doby. Zásadním způsobem se zapsal také do veřejného prostoru. Realizoval například monumentální vrata Veletržního paláce v Praze, pro Václava Havla sochu okřídleného levharta nad vchod do Kanceláře prezidenta republiky na Pražském hradě, sousoší čtyř koní pro vodní kaskádu v Dejvicích či interiér pavilonu indonéské džungle v pražské ZOO a mnohé další veřejné i soukromé zakázky. V těchto dnech právě dokončuje pomník Karla IV. pro Karlovy Vary. Z dočasných instalací je ve veřejném prostoru v současnosti možné vidět sochu Běžec z nerezové oceli v Praze 6 na Bílé hoře na Vypichu, Asteroid 1 v Brně na ulici Kobližná, Ocelového žraloka na dostihovém závodišti v Chuchli, Asteroid 2 na Golfovém hřišti Kaskáda v Jinačovicích u Brna , bronzový Buddha jezdec v areálu zámku ve Valticích a nebo sousoší dvaceti bronzových soch Mise ve Zlíně v Komenského parku v centru města.
Mgr. Lucie Pangrácová