Vernisáž Michal Cihlář: Ostrovy – linoryty a cestovní deníčky z ostrovních destinací
Do 6.1.2019 bude v Galerii Millenium, Tržiště 5, Praha 1, přístupná velmi zajímavá výstava
Text autora k výstavě:
Často cestuji a přitom všude nacházím inspiraci pro práci. Přímo na cestě třeba vznikají mé cestovní deníčky, za dvacet devět let jich mám už téměř sto. Jsou plné titěrného textu, kreseb a nalepených náhodných nálezů, vylisovaných kytek a galerijních vstupenek. Když jsem nedávno dělal v deníčcích inventuru, zjistil jsem, že osmnáct jich nevzniklo na pevnině, ale na různých ostrovech, namátkou třeba Santorini, Kapverdy, Sicílie, NYC, Benátky, Japonsko, Rujána… Přitom jsem si také uvědomil, že v průběhu let jsem udělal i pár volných grafik, které se k některým těmto ostrovním destinacím vztahují. A tak jsem začal pomalu sestavovat cestovatelskou výstavu pro pražskou Galerii Millennium… Pokud se na moje OSTROVY vydáte, věřím, že to zvládnete nejen suchou nohou, ale možná objevíte i tip na hezká místa, kam si zajet na příští dovolenou.
Michal Cihlář
—–
Michal Cihlář se narodil 16.9.1960 v Praze. Od školních let se zajímal o výtvarné umění a logicky studoval v letech 1976 až 1980 na Střední odborné výtvarné škole v Praze. Od roku 1980 do roku 1981 pracoval jako fázař ve Studiu kresleného filmu Bratři v triku.
Rokem 1981 zahájil studium na VŠUP, v ateliéru knižní kultury a písma u profesorů Hegara a Solpery, které ukončil v roce 1987. Od roku 1981 je ve svobodném povolání. V průběhu roku 1988 navázal spolupráci s fotografy Slovenské vlny a angažoval se v projektu MMURW /Múzeum moderného umenia rodiny Warholovcov/ v Medzilaborcích. Pracuje v oblasti volné a užité grafiky.
Jeho dílo je zastoupeno ve fondu Národní galerie Praha, Východočeská galerie Pardubice, Umělecko-průmyslové muzeum Praha, Galerie Benedikta Rejta Louny, Galeria Art Space Nishihomiya, Japonsko, Muzem narodove v Poznani, Muzeum Haus am Checkpoint Charlie Berlin, Chaplinovo Muzeum Vevey aj.
Vystavuje od roku 1984. Autor bookletů pro CD sk. Nerez a Nohavica aj. Autor loga a pražského ZOO /soudní spor o právu užívání ukončen pravomocně v roce 2009/. Výzdoba čs. pavilonu na EXPO 1992 v Seville. Výroční cena hudebního nakladatelství Panton 1989. V roce 1992 Cena ministerstva kultury v soutěži o Nejkrásnější českou knihu. Za nejlepší filmový plakat /k filmu Postel/ získal Českého lva.
Významnými realizacemi jsou: scénografie hry Míč, divadelní soubor Bavíme se po práci v Bránickém divadle /1990/, úprava a ilustrace knihy Komu se to dostane do rukou /Odeon, 1991/, Design projektů AB Barrandov.
CV: Erkul