Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Michail Ščigol: Poslední příběh

Do 14. 2. 2016 bude v Galerii Art Salon S v Tančícím domě, Jiráskovo náměstí 6, Praha 2, přístupná výstava obrazů Michaila Ščigola: Poslední příběh.

Kurátorka výstavy: Lenka Patková

Michaila Ščigola, českého malíře ukrajinského původu, lze právem označovat za prvního malíře Tančícího domu. Období mezi lety 1996 a 1999, totiž věnoval malbě několika desítek obrazů této nové pražské dominanty Vlada Miluniċe a Franka O. Gehryho. Jeho cyklus obrazů Tančícího domu charakterizuje emblematickou stavbu i českou porevoluční společnost. A jsou to právě cykly, ve kterých se malířská tvorba Michaila Ščigola odehrává. Malíř rozvíjí jednotný námět v mnoha obrazových nuancích a pohledech. Hledá všechny odstíny téhož, ukazuje myšlenku ze všech úhlů, ale zároveň jako celek.

Výstava malíře Michaila Ščigola v Tančícím domě s názvem Poslední příběh představí tři ucelené, ale nikoli uzavřené cykly. Cyklus Ateliér, který vznikal v rozmezí let 1995 a 1997, Deníky Franze Kafky, jako nejnovější aktuální plátna a soubor Příběh papírové lodičky, jehož první obrazy namaloval autor před dvaceti lety a poslední před několika dny.
Soubory jsou vnitřně propojeny, vycházejí ze sebe, ovlivňují se a skrytě ze sebe navzájem čerpají. Začínají často nejistotou, občasným zoufalstvím, ale obsahují i prvky nadšení, radosti, neplánovaných a neočekávaných objevů a odhalení. Hlavní úlohu hraje univerzální téma o tvorbě – úděl umělce, umělecké hledání, okamžiky pochybností, hranice bezmoci, trápení, ale zároveň již citelná blízkost definitivní dokonalosti. Malíř vypráví příběh svojí duše aplikovaný na literáta, univerzálního bezejmenného malíře a papírovou lodičku. Vypráví o umělecké zranitelnosti, křehkosti, posedlosti, osobní zodpovědnosti. Nebezpečí pathosu překonává nadsázkou, ironií, groteskou.

O autorovi:
Michail Ščigol, český malíř ukrajinského původu, romantický expresionista, se narodil 26. srpna roku 1945 v Čeljabinsku. V letech 1964 až 1970 absolvoval Vysokou školu architektury v Kyjevě, později ještě nástavbu urbanistiky Vysoké školy architektury v Moskvě. Nevyzpytatelná cesta života ho v roce 1990 přivedla do lázeňského městečka Železnice u Jičína. Zde, v místní krajině, prostředí a společnosti lidí nachází novou cestu, východisko, směr. Maluje. Vnímá krajinu, vede dialog s novým prostředím, interpretuje své city, prožitky, vytváří si pevné a stabilní body ve svém světě a životě.

O galerii Art Salon S
Galerie Art Salon S sídlí v Tančícím domě a jejím hlavním cílem je zprostředkovat návštěvníkům pestrý program se zaměřením na prezentaci a prodej toho nejlepšího současného českého i světového umění. Art Salon S se též snaží objevovat a podporovat mladé talentované umělce a umožnit jim se prosadit, získat uznání znalců a pozornost veřejnosti. Činnost galerie však sahá mnohem dále. Art Salon S se snaží propojovat každodenní svět lidí se světem umění prostřednictví komentovaných prohlídek, přednášek, diskusí a další odborné činnosti a tím rozšiřovat povědomí o současném umění a uměleckém trhu u široké veřejnosti.

Informace a novinky o galerii můžete získat na webu www.artsalons.cz nebo Facebook účtu: www.facebook.com/artsalons.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Michail Ščigol: Poslední příběh