Vernisáž Michail Ščigol: Poslední příběh
Do 14. 2. 2016 bude v Galerii Art Salon S v Tančícím domě, Jiráskovo náměstí 6, Praha 2, přístupná výstava obrazů Michaila Ščigola: Poslední příběh.
Kurátorka výstavy: Lenka Patková
Michaila Ščigola, českého malíře ukrajinského původu, lze právem označovat za prvního malíře Tančícího domu. Období mezi lety 1996 a 1999, totiž věnoval malbě několika desítek obrazů této nové pražské dominanty Vlada Miluniċe a Franka O. Gehryho. Jeho cyklus obrazů Tančícího domu charakterizuje emblematickou stavbu i českou porevoluční společnost. A jsou to právě cykly, ve kterých se malířská tvorba Michaila Ščigola odehrává. Malíř rozvíjí jednotný námět v mnoha obrazových nuancích a pohledech. Hledá všechny odstíny téhož, ukazuje myšlenku ze všech úhlů, ale zároveň jako celek.
Výstava malíře Michaila Ščigola v Tančícím domě s názvem Poslední příběh představí tři ucelené, ale nikoli uzavřené cykly. Cyklus Ateliér, který vznikal v rozmezí let 1995 a 1997, Deníky Franze Kafky, jako nejnovější aktuální plátna a soubor Příběh papírové lodičky, jehož první obrazy namaloval autor před dvaceti lety a poslední před několika dny.
Soubory jsou vnitřně propojeny, vycházejí ze sebe, ovlivňují se a skrytě ze sebe navzájem čerpají. Začínají často nejistotou, občasným zoufalstvím, ale obsahují i prvky nadšení, radosti, neplánovaných a neočekávaných objevů a odhalení. Hlavní úlohu hraje univerzální téma o tvorbě – úděl umělce, umělecké hledání, okamžiky pochybností, hranice bezmoci, trápení, ale zároveň již citelná blízkost definitivní dokonalosti. Malíř vypráví příběh svojí duše aplikovaný na literáta, univerzálního bezejmenného malíře a papírovou lodičku. Vypráví o umělecké zranitelnosti, křehkosti, posedlosti, osobní zodpovědnosti. Nebezpečí pathosu překonává nadsázkou, ironií, groteskou.
O autorovi:
Michail Ščigol, český malíř ukrajinského původu, romantický expresionista, se narodil 26. srpna roku 1945 v Čeljabinsku. V letech 1964 až 1970 absolvoval Vysokou školu architektury v Kyjevě, později ještě nástavbu urbanistiky Vysoké školy architektury v Moskvě. Nevyzpytatelná cesta života ho v roce 1990 přivedla do lázeňského městečka Železnice u Jičína. Zde, v místní krajině, prostředí a společnosti lidí nachází novou cestu, východisko, směr. Maluje. Vnímá krajinu, vede dialog s novým prostředím, interpretuje své city, prožitky, vytváří si pevné a stabilní body ve svém světě a životě.
O galerii Art Salon S
Galerie Art Salon S sídlí v Tančícím domě a jejím hlavním cílem je zprostředkovat návštěvníkům pestrý program se zaměřením na prezentaci a prodej toho nejlepšího současného českého i světového umění. Art Salon S se též snaží objevovat a podporovat mladé talentované umělce a umožnit jim se prosadit, získat uznání znalců a pozornost veřejnosti. Činnost galerie však sahá mnohem dále. Art Salon S se snaží propojovat každodenní svět lidí se světem umění prostřednictví komentovaných prohlídek, přednášek, diskusí a další odborné činnosti a tím rozšiřovat povědomí o současném umění a uměleckém trhu u široké veřejnosti.
Informace a novinky o galerii můžete získat na webu www.artsalons.cz nebo Facebook účtu: www.facebook.com/artsalons.