Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Michail Dáševský: Rodná země

Do 27.5.2018 bude v galerii art residence Zahradnik, V Jámě 8, Praha 1, přístupná velmi zajímavá výstava fotografií Michaila Dáševského: Rodná země. Otevřeno je ST – NE od 12:00 do 19:00.

Michail Dáševský (nar. 1935) je nezávislým fotografem, účastníkem legendárního fotografického klubu “Novator”, autorem tří alb a velkého počtu výstav v Rusku a v zahraničí.

„Fotografie vždy obsahuje určitou protichůdnou dualitu. Rovněž je jak dokumentem, tak výtvarným dílem. Snímky Daševského perfektně tuto dualitu ilustrují. Na jednu stranu se toto téma ve fotografii již řešilo mnohokrát, na druhou stranu – požadavky na „objektivitu“ a „protokolární nepředpojatost“ dokumentární fotografie jsou neustále zmiňovány v textech časopisů a teď i na internetu. Úplná nepředpojatost je údělem automatických záznamových kamer. Člověk, který není bytostí lhostejnou, když si vezme kameru do ruky, vyjadřuje ve svých snímcích svoje osobní vidění světa dokonce v těch případech, kdy vysoce umělecké úkoly se po něm nevyžadují. Dokonce samotné vyčlenění ze světového chaosu objektu focení je, bezprostředně, tvůrčím aktem a v momentě kdy převádíme svůj pohled z jedné fotografie na druhou, podřizujeme se vůlí autora – „podívejte se sem!“

A. FursovFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR
×

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Michail Dáševský: Rodná země