Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Michaela Petrů: INvalid dream

Do 22. 5. 2022 bude v západním křídle Invalidovny, Sokolovská 24/136, Praha 8, v 1.patře (vstup je ze západu – od města), v prostoru tzv. „lodi“, zdarma přístupná zajímavá výstava obrazů Michaely Petrů: INvalid dream.

Otevřeno denně 16:00 – 19:00.

Michaela Petrů, výrazná absolventka Rittsteinova ateliéru na AVU, je známá svým zkoumáním hranic malby a možností materiálu.

V projektu Invalid dream autorka soustřeďuje svou pozornost na výraznou pražskou čtvrť Karlín. Všímá si zde míst, kde se ještě na chvíli zastavil čas. Zajímá ji autentický moment a jejich proměna v pomíjivosti času dříve dělnické továrenské lokality. Fascinují ji staré industriální budovy a zákoutí i historické stavby, které však neúprosně pohlcují nové developerské projekty bezduchých kanceláří obludných rozměrů.

Ve svých obrazech autorka rozpracovává také detailněji různorodost sociálních vrstev. Zajímají ji konvence, stereotypy motivací, tužeb a cílů jednotlivých mainstreemových skupin i bohémských subkultur. Malířka s humornou nadsázkou groteskně vykresluje na jedné straně solidní úředníky a stoprocentně výkonné managery prahnoucí po vrcholných postech a na druhé straně předvádí bizardní hippstery a bohémy hédonicky hltající obskurní večírky. Srovnává tak kontrast mezi nekonvenčním bohémským a klasickým usedlejším životním stylem.

Prolínání komerční a alternativní zóny, míšení trendů, módy a stylů zobrazuje malířka se schovívavostí a nadhledem. Přizpůsobuje tomu i formální, technologické zpracování obrazů. “Klasickou“ akrylovou malbu kreativně kombinuje s barevnými samolepícími foliemi, které prořezává, přelepuje a díky tomu vytváří jakousi pop-artovou koláž komických postav, městských motivů, znaků, reklam a předmětů dění potřeby zobrazující výstižně mozaiku i přirozený chaos a variabilitu města. Inovativně tak využívá streetartovou techniku “Stickers Art”, jež umocňuje živelnost a nespoutanost pulzující metropole.

Akci můžete podpořit dobrovolným příspěvkemFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Michaela Petrů: INvalid dream