Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Michael Wellner Pospíšil: „Paříž, můj osud“

Do 24.2.2018 bude v Galerii 35 Francouzského Institutu, Štěpánská 35, Praha 1, přístupná krásná výstava Michaela Wellnera Pospíšila: „Paříž, můj osud“.

Výstava Pospíšilových fotografií přináší výběr nejzajímavějších fotografií jeho archivu z města nad Seinou, které vznikaly během autorova pobytu v Paříži trvajícího téměř čtyři desítky let.

Michael Wellner Pospíšil (@Karel May) je jedním z těch, jehož profesní směrování bylo dáno rodinnou anamnézou. Vyrůstal ve frankofonní rodině, kde se otec věnoval překladům, a tak se tento jazyk stal přirozenou součástí jeho bytí. Jaksi podvědomě vstřebával krásu francouzštiny i francouzských reálií. Jazyk byl pro něj přitažlivý i proto, že jím mluvili tři-čtyři mušketýři, jeho nejoblíbenější hrdinové dětských let. Hltal nejen text, ale i ilustrace Maurice Leloira, které jej doprovázely. Podstatnou roli v knize hrála Paříž. Začal o tom městě snít. Samozřejmě, že se nejen prostřednictvím četby mušketýrů a studia francouzštiny na dálku do Paříže zamiloval.

Doba tuhé normalizace v Československu a ,,mariage blanc“ neboli manželství na oko ho přivedly v roce 1980 do milované Paříže. Ve své nové zemi se věnoval hlavně fotografii a filmu. Podařilo se mu spojit dvé největší lásky – Paříž a fotoaparát.

Paříž je velmi inspirativní město, plné barev, vůní, tvarů a zvláštní atmosféry, již nelze jinde najít a procítit. Podstatnou ingredienci oné atmosféry tvoří pochopitelně lidé. I ti jsou plní vůní, barev a tvarů. Pro vnímavého fotografa je to ráj. Degustace pocitů a citů znázorněných ,,en passant“ každodenním chodcem a jeho fotoaparátem, který má vždy po ruce, představí nyní v Praze výstava v Galerii 35.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Michael Wellner Pospíšil: „Paříž, můj osud“