Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Michael Nosek: POLO_OP

22. 6.-31. 7. / Kavárna Mlýnská / Malba

Do 31.7.2015 bude v Mlýnské Kavárně, Všehrdova 449/14, Praha 1 (vstup z Kampy), přístupná zajímavá výstava obrazů Michaela Noska: POLO_OP.

Text Pavla Froňka k výstavě:

Michael Nosek je studentem 5-tého ročníku ateliéru Malba III prof. Michaela Rittsteina na pražské AVU. Ačkoliv patří mezi studenty svému mateřskému ateliéru velmi věrné, přesto udělal jeden semestr výjimku – vyrazil totiž na semestrální zahraniční stáž do indonéské Yogyakarty. Ani zde se nevzdal svého přístupu – zkoumat každodennost. Nicméně právě dodržení této potřeby mu umožnilo otevřít se silnému vlivu prostředí zcela odlišného od toho, z něhož vzešel. Vrátil se proto na svou almu mater obtěžkán řadou vedut zobrazujících život obyčejných Indonésanů. I díky nim se poté mohl pustit do reflexe kaleidoskopu náboženství a kultur, se kterými se v Indonésii setkal. V raných obrazech se proto setkáváme s kombinací různých nábožensko-kulturních symbolů, které obklopují živoucí lidi, hemžící se mezi nimi. Mezitím ale došlo k určitému posunu. Konkrétnější religiózní symboly se abstrahují do obecnějšího živočicha, pro mnoho částí Indonésie tak charakteristického – do opic. Michaelovi lidé proto najednou prožívají své drobné příběhy mezi obřími primáty. Nedochází ale k vulgarizaci či ironizaci. Kulturně konkrétní ideje se místo toho posouvají do primárněji cítěných proudů. Nerozlijí se však do jedné obrovské masy. Opice mají svou individualitu a každá přece jen znázorňuje určitý úhel pohledu. Téma opic řešil autor výstavy i individuálně – zajímal ho jejich život, a to i život v zajetí člověkem. Klec ho pak dovedla k formálním experimentům s geometrií. Právě tato geometrická abstrakce mu pak umožnila jaksi rozbít klec a nechat systémem sítě čtverců spojených s individualitou opičího obličeje prorazit věznění nitra a vstoupit do kontaktu s divákem.

Pavel  Froňek

živá hudba na vernisáži_Tanita Yankova_Ahmad HedarFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Michael Nosek: POLO_OP