Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Michael Hanke: Emoce

Do 12. 3. 2023 můžete v atriu Rajské budovy Vysoké školy ekonomické, Italská 38, Praha 3, v Paradise Gallery, zhlédnout krásnou výstavu známého fotografa Michaela Hanke: Emoce.

Výstava představuje výběr snímků z nejúspěšnějších fotografických projektů autora, včetně obou fotografických sérií oceněných na nejprestižnější světové fotožurnalistické soutěži World Press Photo: „Šachové turnaje mládeže“ (2017 – 2. cena Sport) a „Nikdy ho neviděli brečet“ (2019 – 2. cena Sport). Přestože výstava zahrnuje fotografie z různých projektů, všechny mají jedno společné – zaměřují se na neobyčejné “obyčejné” lidi a jejich emoce. Autor se ve svém díle snaží poukázat na skutečnost, že ty nejkrásnější okamžiky v životě jsou zadarmo a dostupné nám všem.

Michael Hanke (*1972), absolvent VŠE, rodák z Kladna, se věnuje žánru humanistické dokumentární fotografie teprve od svých 40 let. Nicméně i za tuto poměrně krátkou dobu si již stačil vytvořit svůj vlastní nezaměnitelný rukopis. Je dvojnásobným držitelem ocenění na nejprestižnější světové fotožurnalistické soutěži World Press Photo. Je teprve druhým českým fotografem, kterému se v 67leté historii této soutěže podařilo uspět více než jednou.

V roce 2017 získal 2. cenu v kategorii sportovní reportáže za fotografie ze série šachových turnajů mládeže. V roce 2019 pak získal po druhé 2. cenu ve sportovní kategorii, tentokrát za fotosérii o handicapovaném sportovci Zdeňkovi Šafránkovi s názvem „Nikdy ho neviděli brečet“. Kromě toho získal též řadu dalších ocenění na českých i zahraničních prestižních soutěžích (Czech Press Photo, Sony World Photography Awards, International Photographer of the Year).

Od roku 2018 spolupracuje s Divadlem Spejbla a Hurvínka, kde kromě divadelních představení a portrétů loutkoherců dokumentuje rovněž zákulisí divadla. Mezi jeho nejznámější fotografické cykly patří Dětské šachové turnaje, Taneční zábavy seniorů, Plesová sezóna, Nikdy ho neviděli brečet, Cesta za snem, Za oponou u Spejbla a Hurvínka.

 Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Michael Hanke: Emoce