Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž mezinárodní výstavy Silva Artis

Do 22. 9. 2022 bude v Rakouském kulturním fóru, Jungmannovo náměstí 18, Praha 1, v obou patrech a v ambitu zdarma přístupná velmi zajímavá mezinárodní výstava Silva Artis.

Otevřeno po–pá, 10–17 h, kromě rakouských a českých svátků.

Jedná se o rakousko-český umělecký projekt u příležitosti 100. výročí spolkové země Dolní Rakousko.

Koncept SILVA artis je tvořen řadou výstav a akcí oslavujících společný kulturní prostor zvaný Severní les, Nordwald či Silva Nortica, jenž dlouhá léta spojoval to, co člověk kdysi rozdělil. Historická realita radost z přírody nezahubí.

V rámci aktuální výstavy, která se představí v Rakouském kulturním fóru v Praze, se sešlo 18 umělců a umělkyň z Dolního Rakouska, jižních Čech a Vysočiny. Svými díly interpretují překrásnou přírodu a krajinu našich regionů jako společný základ našich životů a zdroj naší identity. Jedním z existenciálních rysů kultivovanosti člověka je to, že ze sklíčenosti všedního dne stále znovu a znovu hledá únik do tušeného ráje. Takovou rajskou zahradou na Zemi je les. Výstava nás orientuje na vnitřní zákonitosti, které prostor lesa skýtá. Umožňuje návštěvníkovi, aby se ponořil do jeho atmosféry.

Zájem o les je aktuálnější než kdy dříve, ať už z pohledu ekonomického, ekologického nebo uměleckého. Těší nás, že se tohoto silného, aktuálního a programového tématu chopilo tolik rakouských i českých umělců, každý svým osobitým způsobem a každý z jiné perspektivy. Jednotícím prvkem jim je láska k lesu a přírodě.

Společná výstava rakouských a českých umělců a umělkyň nám připomíná, jaký je původní význam slova cultura/colere. Kulturní práce znamená chránit, pečovat, budovat, rozšiřovat. Umělecké muzeum Waldviertel se považuje za nadregionální centrum, z nějž tato práce vychází. Díky vynikající spolupráci s Oblastní galerií Vysočiny v Jihlavě, spolkovou zemí Dolní Rakousko a Rakouským kulturním fórem v Praze mohla vzniknout tato fascinující expozice, která je zároveň skvělou příležitostí k uctění dobrého sousedství a sousedské spolupráce v rámci oslav jubilea 100 let Dolního Rakouska.

Seznam vystavujících:

Makis Warlamis (AT)

Heide Warlamis (AT)

Jitka Chrištofová (CZ)

Sára Skoczková (CZ)

David Tureček (CZ)

Bernhard Antoni (AT)

Hans Sisa (AT)

Erich Giese (AT)

Daniel Černý (CZ)

Hana Sommerová (CZ)

Antonia Hinterreitner (AT)

Peter Weber (AT)

Petr Gruber (CZ)

Alice Waisserová (CZ)

Jakub Myslín (CZ)

Karin Antoni (AT)

IDEA Team (AT)

Rakouské kulturní fórum v Praze si jako součást Rakouského velvyslanectví v České republice klade za cíl přispět ke zprostředkování věrného a obsáhlého obrazu Rakouska na poli kultury. Vedle prezentace rakouského výtvarného umění, designu, architektury, hudby, literatury, divadla, filmu, nových médií, vědy, vzdělávání, publicistiky a dalších oborů vystupuje Rakouské kulturní fórum jako pojítko mezi rakouskou a českou kulturou, ale i kulturami dalších zemí.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž mezinárodní výstavy Silva Artis