Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž mezinárodní výstavy Alchymie smaltu

3. 5.-1. 6. / Kuskovu / Design

Do 1.6.2018 bude v Galerii Kuskovu, Biskupský dvůr 6, Praha 1, přístupná zajímavá mezinárodní výstava Alchymie smaltu.

Vystavující – Magdalena Urbanová (ČR), Marie-Hélène Soyer (FR), Trish White (USA), Radka Urbanová (ČR), Rudolf Molnár (SR), Julie Shaw (USA)

Magdalena Urbanová – výtvarnice, autorka knihy Smalt ve výtvarné tvorbě a kurátorka výstavy Alchymie smaltu – přizvala na společnou výstavu v KusKovu emailéry z celého světa, aby ukázala pestrost této techniky. Někteří vystavující výtvarníci vytvářejí repliky historických šperků nebo se jimi inspirují. Jiní ke smaltu přistupují malířským způsobem a využívají jeho barevnost a efekty k zobrazení daného motivu ve šperku.
Většina vystavujících představí své práce v České republice úplně poprvé.

Marie-Hélène Soyer, Francie
Pracuje pod značnou Émaux-Métaux. Vytváří smaltované šperky a objekty. Ve své autorské tvorbě se inspiruje převážně v přírodě. Spolupracuje také s architekty a interiérovými designéry.

Trish White, USA
Nejdříve se pohybovala na newyorském módním poli a vytvářela modistické svatební doplňky. Svoji kreativitu později zaměřila na smaltovaný šperk – nejvíce ji inspirují lidé, místa a umění jiných kultur.

Radka Urbanová, Česká republika
Vystudovala obor hračka a dlouho se věnovala tvorbě loutek a hraček. Posledních 30 let pracuje se smaltem a přenáší motivy bytostí a podivných zvířat i do smaltu. Za svou práci získala řadu ocenění, hlavně v zahraničí.

Rudolf Molnár, Slovenská republika
Od mládí se věnuje nejrůznějším řemeslům, ale největší zalíbení našel ve zlatnictví a umění pravého smaltu. Ve své tvorbě se inspiruje prací starých mistrů a pomalu zanikajícími řemeslnými postupy. Kromě autorské tvorby se věnuje také restaurování a výrobě replik historických šperků.

Julie Shaw, USA
Již 46 let tvoří autorské šperky. Smalt jí nabízí mnohem širší paletu barev než by získala při použití samotných přírodních kamenů. Julie studovala malířství v Detroitu a také v Londýně. Nakonec se ale rozhodla pro smalt a tvoří šperky ze stříbra, zlata, smaltu a kamenů.

Kurátorka výstavy „Alchymie smaltu“ v KusKovu, Magda Urbanová, je také spoluautorkou výstavy „Umění emailu, technika smaltu“, která probíhá do 3. června 2018 v Technickém muzeu v Brně. odkazFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž mezinárodní výstavy Alchymie smaltu