Vernisáž Max Epstein a Karina Hananeia: Méně Než Domov (Less Than Home) (Dny Izraele)
Do 28. 3. 2024 je v Beseder Gallery, Drahobejlova 15, Praha 9 (vstup z Lihovarská 12), přístupná velmi zajímavá výstava Maxe Epsteina a Kariny Hananeia.
Název výstavy “Méně Než Domov” je slovní hříčkou, která vedla k přesnému přenosu toho, co člověk cítí, když (dočasně?) ztratí své místo… v životě… ve své duši… ve společnosti… Tento název vznikl z anglického slova HOMELESS – home less – less than home.
Max a Karina nejsou jen výtvarní umělci. Pamatujete si Felliniho film One Man Band? Dá se říci, že do Prahy přijeli dva umělci z této kategorie – dva multidisciplinární umělci.
Karina Hananeia
je výtvarnice, choreografka, tanečnice, producentka a učitelka animace v Jeruzalémě, dokončila magisterské studium na Sapphire Academy. A později získala bakalářský titul a pedagogický certifikát na prestižní Jeruzalémské hudební a taneční akademii.
Max Epstein
je multidisciplinární umělec: fotografie, socha, animace, instalace a tvůrce dětského studia animace Wild Kids, tamní hlavní učitel, vystudoval Akademii umění Bezalel.
Výstava Méně Než Domov nabízí více než jen obrazy. Bude tam i samostatná část – sochy. Tento sochařský kousek byl diktován mořem, „vyšel z moře“ a v Izraeli byl nejednou prezentován pod skromným názvem Cvičení s nožem. Jedná se o kusy dřeva vyhozené na břeh mořem, viděné, vyzvednuté a přeměněné na nádherné sochy. Proč jsou součástí této výstavy? Protože i ony jakoby ztratily svou původní přirozenou podstatu a zůstaly „bez domova“.
Jeden z večerů tohoto Izraelskeho týdne bude věnován Performance.
Jedná se o divadelní představení Choreografie Bezdomovců, ve kterém Karina jazykem tance a Max výtvarnou reakcí vyjádřenou olejomalbou na osvětleném stole (obraz vytvořený přímo před očima diváka se přenáší na obrazovku), budou mluvit o… no však uvidíte sami.
Představení, které se odehrálo nejen v Izraeli, ale i v jiných zemích, se obvykle účastní 3 účinkující. Bohužel se nemohl zúčastnit třetí člověk – violoncellista. Použije se tedy zvuková stopa jím nahraná.
Programem dalšího večera Dnů Izraele bude setkání s oběma umělci a jejich povídání o animačním studiu pro děti Wild Kids s promítáním úžasných dětských animovaných filmů.
Před 14 lety (v těch vzdálených časech), při bližším pohledu na trendy ve vývoji společenského života v Izraeli, přišel Max a jeho spolumyslitelé s myšlenkou, že je potřeba otevřít vzdělávací zařízení pro děti, jejichž rodiče jsou zaneprázdněni „shonem života“ (nezapomínejte, že Izrael je země start-upů a tato tvorba a její rozvoj potřebuje čas a duševní sílu. Bohužel oba tyto parametry nejsou bezrozměrné.). Takže ani u žijících rodičů se těmto dětem nedostává pozornosti, porozumění a tepla, které tolik potřebují. Koneckonců, POCIT ztráty domova nebolí o nic méně než fyzická ztráta domova.
A jsou i děti, které společnost vůbec nepřijímá…
Ateliér, koncepčně založený na myšlenkách Janusze Korczaka (jehož dětská pedagogika je do značné míry aktuální i dnes) a na Pedagogice Animace (autoři – Izraelci Yuri a Lina Krasny) se ze snu stal úspěšnou realitou.
Animační studio Wild Kids, které se stalo chráněným domovem divokých dětí, nyní získalo vlastní prostory. První generace dětí vyrostla, vystudovali vysoké školy a vždy se rádi vrací do ateliéru – někteří jen na návštěvu a někteří třeba i učit.
V podmínkách, za kterých jsou učitelé přijímáni, jde především o to, že učitel musí být pracujícím umělcem, tedy experimentovat, neúnavně tvořit, stejně jako jeho žáci.
Existuje mnoho animovaných filmů studia Wild Kids.
Více informací můžete čerpat z rozhovoru:
https://maarav.org.il/english/2019/05/02/2015/
Další večer naplánovány v rámci Dnů Izraele – je veřejný rozhovor dvou umělců – Izraelce Maxe Epsteina a českého známého umělce Jiřího Černického. Dotazy z publika jsou samozřejmě vítány.
14.3. 20.00 – Choreografie Bezdomovců (představení), vstupné – 360,- Kč
15.3. 19.00 – Wild Kids (povídání o animačním studiu pro děti), vstupné – 350,- Kč
18.3. 19.00 – dialog Maxe a Jiřího (veřejný rozhovor dvou umělců – Izraelce Maxa Epsteina a českého známého umělce Jiřího Černického)
Akce 14.3. a 15.3. jsou charitativní.
Peníze, které získáme z představení Choreografie Bezdomovců (14.3.) a Příběh Wild Kids (15.3), budou převedeny do Izraele na podporu animačního studia Wild Kids.