Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Matyáš Chochola – Alchymista

12. 12.-29. 1. / The Chemistry Gallery / Instalace

Do 29. 1. 2023 bude v The Chemistry gallery, Ovenecká 17, Praha 7 (hned u Letenského náměstí), přístupná velmi zajímavá a špičkově instalačně připravená výstava Matyáše Chocholy – Alchymista.

Matyáš Chochola po dvou letech oživuje svého Alchymistu. Výstavu, kterou na začátku temné covidové zimy připravil v roce 2020 pro londýnskou galerii Gossamer Fog. Také letos se ocitáme na prahu ponurého období, jenom z jiných děsivých příčin, které bychom v 21.století ani nečekali. Umělecký projekt o mocném šamanovi-alchymistovi tak zůstává magicky aktuální. Autor jím potvrzuje svůj autorský obraz jako šikovného provokatéra a mystifikátora, jehož díla nesou ambivalentní významy.
Matyáš Chochola nevytváří jen jednotlivé artefakty, ale celé scénografické prostředí, do něhož promítá své heretické vidění světa, toho reálného i paralelního, v němž prapůvodní síly získávají navrch nad lidským rozumem a ve vzduchu to voní po druidech a úspěchu.
 
Výstava Alchymista není recyklátem té londýnské, objevují se v ní zcela nové artefakty, například trashovité sítotisky s neony nebo skulptury ze skla, vytvořené technikou odlévání z polystyrenových forem (lost foam). Nenahodilá nahodilost soch, záměrné surové opracování v divákovi vyvolává protichůdnou touhu dotýkat se jejich povrchu, vyvolává jemnocit, což je další z řady zmíněných nejednoznačností, vycházejících z Chocholovy tvorby. Zvlášť suterén The Chemistry Gallery pak vyzařuje léčivé energie a alchymickou tajemnost. Atmosférické instalace plné autorských kryptogramů spolu s video-záznamy vyprávějí legendy o vzniku magického lektvaru a jeho významu, o zrození druida a jeho putování. Vrcholem návštěvy výstavy Alchymista je pobyt v rituální laboratoři nejvyššího z druidů, kde nic není nemožné a kde se v paralelní realitě, ve zvláštním mezičasoprostoru, mýtickém a archetypálním, rozhoduje o osudu jednotlivce i lidstva.
 
Matyáš Chochola je český výtvarník a performer, laureát Ceny Václava Chada (2012) a Ceny Jindřicha Chalupeckého 2016. Jádrem Chocholovy mnohovrstevné umělecké tvorby je performance na pomezí šamanských a rituálních obřadů, během kterých vznikají výtvarné artefakty. Ty následně komponuje do neortodoxních site-specific instalací, jež často kombinují divokost, sílu a animalitu s trashovou estetikou diskoték devadesátých let nebo duchovním obřadem. Vystavoval mimo jiné v Berlíně, Miláně a na prestižním bienále současného umění Manifesta v Curychu.
 
Výstava je organizovaná ve spolupráci s galerií a agenturou Quattro Stagione Contemporary 
a je neprodejná.
 
Komentovaná prohlídka výstavy: čtvrtek 19.ledna 2023, 18:00 – 22:00, supported by Dj Ladida
grafika k výstavě: Eva Hanzalová


Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Matyáš Chochola – Alchymista