Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Martina Špinková – MY (naše strachy, strašáci a hry)

19. 5.-2. 6. / Písecká brána / Kresba

Do 2.6.2017 bude v Písecké bráně, K Brusce 5, Praha 6, přístupná výstava obrazů Martiny Špinkové – MY (naše strachy, strašáci a hry).

Výstava obrazů a kreseb Martiny Špinkové, která zahájila již proběhlý Doktorfest v Písecké bráně, má v pozadí jednu otázku: co to jsme za bytosti, s kterými musejí lékaři zacházet, které jim, jedna za druhou, defilují ordinacemi? Hrajeme si, jíme, toužíme, bojíme se, vlastníme strachy a vyrábíme si strašáky, máme v sobě tajemství i velkou sílu. Nejsme pacient číslo jedna, pět, sto osm, ale člověk sedící před člověkem. Oba jsme kdysi hráli na slepou bábu a krvavé koleno, ale snadno se stane, že teď jeden z nás je slepá bába a potřebuje od toho druhého třeba napravit koleno.

Martina Špinková kreslí, maluje, píše a šije. Narodila se roku 1959 v Praze. Po gymnáziu studovala na VŠUP v Praze v ateliéru knižní kultury a písma.

Ilustrovala více než 70 publikací, většinu pro německá nakladatelství, ilustrace publikovala v mnoha evropských zemích a v Jižní Koreji. V České republice spolupracovala s nakladatelstvími Doron, Portál, s Karmelitánským nakladatelstvím, s nakladatelstvím AMU a Triáda.

Vydala básnické sbírky Za plotem noc, V koni křídla a Před andělem strom, a několik obrazových knih pro děti i dospělé. Pro radost sobě a přátelům vytváří občas autorské knihy v nákladu pár kusů. Skoro celý život se věnuje výrobě hraček a malovaného textilu, v posledních letech pod značkou baabaa.

V roce 2012 obdržela cenu v soutěži Nejkrásnější kniha roku za ilustraci k romským pohádkám Ráj na zemi, v roce 2016 byla ve stejné soutěži oceněna její kniha Divný brach strach, v roce 2017 byla její kniha Kocouře, ty se máš nominována na Zlatou stuhu.

V roce 2001 s přáteli založila Cestu domů, kde do roku 2012 působila jako ředitelka, nyní je šéfredaktorkou jejího malého nakladatelství. S nakladatelstvím od počátku Cesty domů spolupracovala jak autorsky, tak redakčně.  S manželem Štěpánem má sedm dospělých dětí, žije a pracuje v Praze, v létě v Radvánově. Kontakt: martina@spinkova.cz

Můžete si případně zalistovat v blogu nikoli uměleckém, nebo se podívat na výstavy.

Rozhovory si můžete poslechnout v rozhlase nebo v televizi, třeba v Telefonotéce s Janou Klusákovou (2015), nebo s Petrem Vizinou Před půlnocí (2013), s Petrem Fischerem v Konfrontaci (2016), nebo o Posledních věcech člověka ve výukovém videu(2010).Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Martina Špinková – MY (naše strachy, strašáci a hry)