Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Martina Niubó Klouzová: Hausarbeit macht Frei

17. 6.-8. 7. / Galerie Artinbox / Socha

Do 8. 7. 2021 bude v galerii Artinbox, Perlová 3, Praha 1, přístupná velmi zajímavá a chytrá výstava sochařky Martiny Niubó Klouzové: Hausarbeit macht Frei.  Otevřeno úterý – čtvrtek 16 – 18 h., nebo po předchozí domluvě.

Úvodní text galeristky a kurátorky Nadii Rovderové:

Retrospektivní výstava sochařky Martiny Niubó Klouzové (*1970) s humorem a nadsázkou komentuje mimo jiné téma ženské citlivosti, či emancipace.

Ženství, nadhled, drsný i něžný humor… provokace či nadsázka – a pod povrchem přemýšlivost a hloubka, to vše se kloubí v díle výtvarnice, akademické sochařky Martiny Niubo Klouzové. Tento obsah má přitom nesmírně nápadité provedení v překvapivých materiálech jako jsou alabastr, polystyrén, předměty denní potřeby, či fotografie na textilu…
Autorka zpracovává náměty ze svého života, ze svých postřehů o světě, do uměleckých „příběhů“, které nabývají nečekaných forem, kdy se například plastiky prezentují formou komiksové sochařské instalace.
Předměty denní potřeby, či kusy oděvu, Martina Niubó Klouzová nápaditě dotváří a vznikají tak sochařské příběhy v nečekaných souvislostech.
Neméně zajímavé jsou autorčiny experimenty s médiem fotografie, kdy například svá sochařská díla fotografuje a poté v expozici konfrontuje právě s onou fotografií.
Své ranní fotografické artefakty z rodinného alba přetváří do podoby deníčku dospívající dívky, kdy fotografie z dětství aplikuje místo obrázku na sedmero dívčích kalhotek pro sedm dní v týdnu (Husákovy děti na tyhle zajímavosti z let 70 – 80-tých minulého století jistě s úsměvem vzpomenou). Svůj aktuálnější portrét zase autorka prolíná s portréty členů své rodiny a hledá styčné body se svou babičkou, či se svým bývalým manželem.
Aktuální témata jako jsou role ženy v rodině, či společnosti, feminizmus, rodičovství, mateřství, hledání smyslu života a pramenů moudrosti, tak autorka přetavila do velice čtivé a vizuálně působivé podoby, která promlouvá ke všem vnímavým divákům s lehce pozvednutým obočím a lehkým úsměvem.
Nadia Rovderová, Praha, červen 2021


Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Martina Niubó Klouzová: Hausarbeit macht Frei