Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Martina Kritznerová: Tanec věží na kapotách

Do 30.6.2015 bude v Galerii ve věži Novoměstské radnice, Karlovo nám. 1/23, Praha 2 (vstup z Vodičkovy), přístupná zajímavá fotografická výstava Martiny Kritznerové: Tanec věží na kapotách.

Martina Kritznerová, pražská rodačka, je všestranně múzická osobnost. Od dětských let se věnovala zpěvu (Bambini di Praga). Po absolvování Akademického gymnázia v Praze 1 studovala klasický zpěv na Pražské konzervatoři. Od roku 1992 je členkou Pražského filharmonického sboru, prestižního uměleckého souboru, se kterým vystupuje na předních tuzemských i zahraničních scénách, vedle světoznámých orchestrů i sólistů a pod vedením uznávaných i začínajících talentovaných dirigentů.
Vedle zpěvu se od mládí věnuje také fotografii a postupem času v tomto oboru začíná působit systematicky (2005). Od roku 2010 se vzdělává u fotografa Petra Moška (fotograf, kurátor, galerista). Martina Kritznerová rozvíjí mnoho fotografických témat. Mezi její priority patří především fotografování živé přírody a krajiny. Vedle těchto konkrétních témat také zachází do abstraktních poloh fotografie. Svět zachycený jejím objektivem je plný fantazie a hravosti a nabízí nový, překvapující pohled na zdánlivě všední věci okolo nás. Samostatně vystavuje od roku 2012 (Praha, Kutná Hora, Blatná)
Zrcadlení
Dlouhodobým tématem, které se stává, řečeno s nadsázkou, fotografčinou osobní vášní, jsou odlesky a zrcadlení.(2010)
Zrcadlení zachycuje odlesky architektury na kapotách automobilů nebo na skleněných průčelích protějších budov. Autorka používá různé lesklé části aut a budov, které jí odrazem umožňují ukázat zajímavá zakřivení a neobvyklé poetické linie budov.
Sama ke vzniku odlesků říká:
„Nápad vznikl díky dopravní zácpě. Seděla jsem v autobuse, byla jsem trochu netrpělivá, že přijedu pozdě na zkoušku, a tak jsem se naštvaně podívala z okna, kdy už pojedeme. Byl slunečný letní den a najednou jsem viděla neuvěřitelně krásné a zajímavé obrazy, které vznikaly odleskem budovy na přední kapotě zaparkovaného auta. V tu chvíli jsem věděla, že to musím zkusit nafotit. Cesta k této výstavě ale nebyla jednoduchá. Zkoušela jsem různé pohledy, záběry, celky, až jsem se po několika měsících pokusů dopracovala k takovému vlastně minimalistickému pojetí.
Nakonec mi jde hlavně o zachycení detailu, který zobrazuje skutečnost, ale jinak než jsme zvyklí ji vnímat. Sama pro sebe to nazývám abstraktivní realitou.“

Tanec věží na kapotách
Současná výstava Martiny Kritznerové zachycuje tanec věží Čech, Moravy a Evropy (Praha, Ostrava, Plzeň, Kutná Hora, Pardubice, Hradec Králové, Paříž, Turín, Mnichov a samostatná místnost bude věnovaná Novoměstské radnici) opět v odlescích na kapotách aut. Realita tak dostává nový rozměr, vzpřímené, nehnuté linky věží se vlní v tanečním pohybu, který vzniká interakcí fotografky a naleštěných kapot aut. K vidění bude cca 60 fotografií.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Martina Kritznerová: Tanec věží na kapotách