Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Martina Chmelová: Tajemnosti

21. 5.-20. 6. / Palác Lucerna / Fotografie

Do 20.6.2019 bude v kavárně Lucerna v Paláci Lucerna, Vodičkova 36 (vstup též průchodem ze Štěpánské 61), Praha 1, přístupná velmi zajímavá výstava Martiny Chmelové: Tajemnosti.

Úvodní řeč spisovatele Adama T. Blahosze na vernisáži 21.5.2019:

Fotoobrazy, které zde vidíte, mají jinou energii, patří do jiné životní myšlenkové etapy. U jejich kolébky stojí opak repu, techna, medikovaných davů a střihnutých drogových lajn, je tu art deco, belle epoque a posléze vintage, sprint nikam nahradila kontemplace a ztišení.
Myslím, že ornament, tvořící nenásilnou součást těchto fotoobrazů, je – neuvědomělou a možná instinktivní – vzpourou proti dnešnímu excelem seřazenému světu, který svou svobodu a duhovost jen markýruje a kde je spočítáno a zkontrolováno už téměř vše, a kde je všechno a každý na prodej.
Ornament – de facto manifestace řádu – je věčný, byť v tisícileté historii lidstva proměňuje svou podobu:v dobrém slova smyslu staré pocity z Martininých fotoobrazů jako by přinášely naději. V době všestranné digitální nápodoby nejde o kopie, každý vystavený kus je jedinečný originál, opracovaný fyzicky rukama. Osobně z těch děl cítím starou Prahu a její zákoutí, radu Vacátka a gaunery z galérky, nikoli z bavoráků. Život bez hesel, tvrdý, ale beze spěchu. Pak je tu samozřejmě to hlavní – fenomén ženství ve své síle i křehkosti. Jako by Martininy modelky v nezdravém cigaretovém kouři hledaly svou kotvu, jako by se návrat k vintage vysmíval módním jepičím receptům na ženský osud a štěstí.
Martina říká, že má ráda detaily, i v myšlení, že miluje stará místa a časem vycizelované myšlenky, ale myslím, že její štíří danosti mluví o něčem docela jiném – o neuchopitelných pocitech za rozumem a slovy. Není proto divu, že i Martininy modelky jsou opakovaně Štírky. Pocházejí z různých kultur a světů a Martina je fotí prakticky hned po seznámení v kavárně, kde občas vypomáhá. Ten tah na bránu v ní asi zbyl z bláznivě roztříštěné minulosti a dá se na něm stavět. Ještě nic nevzniklo bez soustředění a ztišení.
Já osobně se moc těším, až v sobě autorka najde odvahu a sílu věnovat se také druhé – mužské – polovině světa. Pak se bude moci roztěkaná existence dneška znovu spojit do celosti, kterou jsme bojovně a s povykem opustili.
Tyto pocity a úvahy ve mně vzbudily Martininy fotoobrazy, z nichž každý bych měl rád doma na zdi.

…………………….

Martina Chmelová

born in Prague in 1976

2005 – Private studies in Prague, drawing of painting by Prof. Jiri Janda

2007 – Atelier – Vysočina – Painting ,wall paintings , I created my own technique „Coucheage“ / layering of adhesives, acrylic paints ..etc../ Beginning of shooting – shadow reflections, naked body self-portraits, faces, details ..

2009 – Amsterdam – Photographing – street photography, portrait, painting portraits, exhibitions – friendship with painter Rudi Koegler / taught at Casimir Lyceum in Amstelveen

2011 – I set up a private photographic atelier in Prague in the basement of the settlement – began to make a photos of woman’s acts, painting backdrops, occasional painting – watercolor, pastel, combined technique.

2011 – 2018 / long-term cooperation – 2012-2016 – with a muse / Kristýna Dražanová, who is also photographer/ – photos and portraits of women from abroad, which I meet in a cafe on the Malá Strana, where I work for living to make my art photos. Meetings naturally happens randomly …Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Martina Chmelová: Tajemnosti