Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Martin Velíšek: Profese a další díla

7. 11.-6. 12. / Galerie Vltavín / Malba

Do 6. 12. 2023 je v Galerii Vltavín, Masarykovo nábřeží 36, Praha 1, přístupná velmi zajímavá a parádní výstava Martina Velíška: Profese a další díla.

Výstava je pořádána ku příležitosti autorových 60. narozenin. Na vernisáži bylo představeno nové album šesti litografií Profese, které vzniklo ve spolupráci s Galerií Mona Lisa. Součástí vernisáže byl hudební doprovod Miroslava Waneka ze skupiny Už jsme doma.
 
Martin Velíšek se narodil 21. 10. 1963 v Duchcově. V letech 1979-1985 studoval Střední uměleckoprůmyslovou školu sklářskou v Kamenickém Šenově, poté absolvoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze (sklářský ateliér profesora Stanislava Libenského – 1983-89). Samostatně začal vystavovat v roce 1987. Jeho skleněné plastiky, kresby, obrazy i ilustrace mají společný rukopis a osobitý smysl pro humor, absurdní situace a netradiční pohled na svět kolem nás. Virtuózní kresba si celkem logicky našla cestu ke knižní ilustraci (Babička, Farma zvířat, Grónské mýty a legendy, Lyžaři, Velká kniha strachu, …) i spolupráci s Aurelem Klimtem na animovaných filmech (Fimfárum I., II.). V letech 2000-2006 ilustroval pravidelně komentáře v časopise „Týden“. Trvalou spoluprací s hudební skupinou „Už jsme doma“ si získal četné příznivce mezi bigbeatovým publikem. V roce 1995 vznikl pro Českou televizi film režiséra Václava Kučery „Jaro, peklo, podzim, zima“ – hraný dokument o pochybách člověka, který uprostřed chaosu a „božích podrazů“ neví, co se svým talentem.
 
Martin Velíšek je laureátem Ceny Ministerstva kultury ČR za nejkrásnější knihu (1997). Za výtvarnou spolupráci na filmech Fimfárum I., II. byl oceněn Českým lvem. Českou republiku reprezentoval na Expu 2005 v Japonsku. S jeho tvorbou se mohli seznámit návštěvníci na jeho četných výstavách u nás, na Slovensku, ve Francii, Rakousku, Německu, Finsku, Švédsku, Norsku, Španělsku, Polsku, Bosně a Hercegovině, USA, Japonsku, Austrálii i na Islandu a v Grónsku.
 
Galerie Vltavín se po úspěšné výstavě „Babička, Divoženky, Lyžaři a ti druzí“ (2016) rozhodla ve spolupráci s olomouckou Galerií Mona Lisa vydat k 60. narozeninám autora album šesti litografií „Profese“. Album šesti litografií vznikalo během roku 2023 v litografické dílně v Říční a výsledkem jsou litografické listy: Myslivec s krokodílem, Šenkýřka, Muzikant, Úřednice, Potápěč, Řezník.
 
– Libor Gronský


Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Martin Velíšek: Profese a další díla