Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Martin Vácha: Plátna stříbrného plátna II

3. 10.-8. 11. / Divadlo Kalich / Malba

Do 8. 11. 2023 je v galerii Divadla Kalich, Jungmannova 9, Praha 1, v době před představeními – a nebo pro vážné zájemce po předchozí telefonické domluvě, přístupná zajímavá výstava Martina Váchy: Plátna stříbrného plátna II.

MARTIN VÁCHA,*1968, Praha
Autor vystudoval Akademii výtvarných umění v ateliéru Dalibora Chatrného. Od roku 1994 aktivně působí na umělecké scéně jako ilustrátor a grafik. Autor se rovněž uplatnil jako malíř filmových pozadí a storyboardista, kde se naplno projevila jeho vášeň pro film.
Filmová tematika zároveň zasahuje do autorovy volné tvorby. Jeho precizní malba olejem námětem i zkušeností přímo čerpá ze zpracování filmového storytellingu. Ve svých oblíbených předlohách – filmech se soustředí na výrazy tváře, situační perspektivu a dramatičnost blízkou starým mistrům malby. Při výběru námětu a filmu vychází autor ze svého vlastního vkusu a představuje specifický směr „semi-realismus“ zohledňující perspektivu umělce a přímou zkušenost s natáčením. Poprvé tento směr představil očím návštěvníků na jaře na společné výstavě s André Allinem s názvem „Plátna stříbrného plátna“ v pražském kině Balt.
 
„Plátna stříbrného plátna II“ rozšiřují původní koncept malby o nový soubor uhlových děl (2023), vzniklých přímo pro prostor divadla Kalich. Pečlivý výběr míst, záběrů, emocí a nostalgie vybízí návštěvníky hádat, který z filmových obrazů není filmem…
 
Text: kurátorka Magdalena Schnitzerová


Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Martin Vácha: Plátna stříbrného plátna II