Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Martin Šrámek: Dotek světla

Do 15.8.2016 bude v evangelickém Kostele sv.Martina ve zdi, Martinská 8, Praha 1, přístupná výstava Martina Šrámka: Dotek světla.

Otevřeno Po – So 15 – 17 a v době konání akcí v kostele.

Martin Šrámek se narodil v roce 1967 ve znamení Vodnáře, žije a tvoří v Praze.
Vystudoval gymnázium, absolvoval 6 semestrů VŠE.

Ve výtvarném vzdělání je autodidaktem, pečlivě se věnuje studiu starých mistrovských technik, absolvoval řadu odborných seminářů a konzultací.

Malování se věnuje od dětství, ale mezi všemi výtvarnými technikami mu nejvíce učarovala „klasická“ olejomalba technikou starých mistrů, které zůstává věrný a někdy ji kombinuje s dalšími technikami (malba na desky, tvorba struktur, akryl atd.)
Jeho usilovné studium výtvarných technik olejomalby a převádění těchto znalostí do vlastní praxe ho dovedly až k pořádání malířských kurzů. Této činnosti se věnuje již několik let.

V roce 2000 založil s názorově spřízněnými kolegy Günterem Hujberem a Petrem Válkem výtvarnou skupinu Imagika 2000. Od roku 2001 je členem výtvarného sdružení Art-kolegium.

Během své aktivní výtvarné činnosti prezentoval svoje práce na řadě společných i samostatných výstav a akcí u nás i v zahraničí, jeho snové obrazy byste nalezli v soukromých sbírkách v Česku, na Slovensku, v Maďarsku, Rakousku, Německu, U.S.A. a dalších zemích.

O lidech, narozených ve vzdušném znamení Vodnáře se v astrologii říká, že lidé v něm narození mají sklony k úvahám spíše nematerialistického typu, spějí spíše k „vyšším“ duchovním cílům, mají smysl pro mystiku a tajemno …
A také v tvorbě Martina Šrámka převládá zájem o tyto „věci mezi nebem a zemí“ – jde o jakousi snovou realitu, vize z „jiných světů“, je cítit zájem o vesmír, magii, mystiku a mytologii. Terminologií odbornou by se jeho výtvarný projev nejspíše řadil k mystickému anebo mýtickému realizmu, symbolizmu či fantazijnímu realizmu.

K zajímavému spojení obrazů a poezie došlo díky básním jeho matky Jany Šrámkové – její verše jsou většinou tematicky přímo inspirovány hotovými obrazy – vznikají spontánně pod prvním dojmem či tušeným smyslem obrazu. Toto propojení obrazů s básněmi se zúročilo v 1. autorském vydání společné knihy „Za hranicemi snů“ v září 2001.

O své tvorbě říká: „Chtěl bych svými obrazy přenést lidi do jiného světa – do světa snové reality. Světa, ve kterém je hranice mezi skutečností a fikcí, či snem jen velmi křehká. Realita se stává snem a sen se pozvolna mění v realitu. Možná Vám mé obrazy budou připadat jako pohledy do jiných vesmírných světů, kde neplatí pozemské fyzikální zákony a věci, krajina či postavy nemusejí mít vždy jasný, definovaný charakter. Možná zde naleznete i trochu tajemna či magie, ale pokud na Vás mé obrazy zapůsobí alespoň trošičku pozitivně, pak je to dobře. A jestli ne, pak doufám, že alespoň potěší Vaše oči a pohladí Vaši duši. A o to v dnešní uspěchané době přece nejvíc jde …“

 



Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Martin Šrámek: Dotek světla