Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Martin Říha: V ateliérech

10. 1.-3. 2. / Café Jericho / Fotografie

Do 3. 2. 2023 najdete v Café Jericho, Opatovická 26, Praha 1, velmi zajímavou výstavu fotografií Martina Říhy: V ateliérech.

Ateliéry anebo místa, kde probíhá tvůrčí práce doprovázená často bolestnými pochybnostmi a téměř vždy nejistým výsledkem, jsou pro mě přitažlivé svou silnou emoční atmosférou zahrnující extrémní škálu vnitřního rozpoložení přes vypjaté soustředění spojené s vysilující dřinou a únavou, vyústěnou výbuchy zlosti a exaltovaného štěstí, úlevou a případně následovanou povznášejícím rozjímáním nebo meditací. Smyslem je zachytit genia loci těchto neustále se měnících prostor hledáním obrazových souvislostí, které nejsou zřejmé na první pohled, přesto jsou přirozenou součástí jednotlivých zobrazovaných osobností a světa, který si utváří dle svého. A který dle svého pouštějí ven.

Fotografování v ateliérech se věnuji přes deset let a za tu dobu jsem navštívil několik desítek umělců např. Jiřího Anderleho, Alenu Antonovou, Milana Bauera, Jana Bažanta, Karla Beneše, Danielu Benešovou, Marii Blabolilovou, Adolfa Borna, Jiřího Brázdu, Michala Cihláře, Karla Demela, Stanislava Diviše, Karla Frantu, Evu Haškovou, Jana Híska, Tomáše Hřivnáče, Oldřicha Jelínka, Borise Jirků, Václava Kabáta, Jana Kavana, Dušana Kállaye, Stanislava Kolíbala, Ivana Komárka, Jindřicha Kovaříka, Janu Krausovou, Oldřicha Kulhánka, Alenu Kupčíkovou, Ivanu Lomovou, Karla Malicha, Zdeňka Mézla, Zdeňka Netopila, Petra Nikla, Petera Nižnanského, Květu Pacovskou, Jaroslavu Pešicovou, Miroslava Pošvice, Karla Práška, Viktora Preisse, Marinu Richterovou, Michaela Rittsteina, Pavla Růta, Františka Skálu, Jiřího Slívu, Václava Sokola, Jiřího Sozanského, Jiřího Suchého, Jiřího Šalamouna, Jaroslava Šerých, Jana Švankmajera, Jaroslava Valečku, Zdeňka Zieglera a mnoho dalších.
Martin Říha

Martin Říha fotografuje umělce docela jinak, než jsme zvyklí. Jeho snímky jsou pro mě krajně neobvyklým zjevením. Opírám toto tvrzení o vlastní zkušenosti, kdy nikým nerušen, ani jeho přítomností, soustředěně usiluji jehlou, ruletou nebo rydlem o přenesení pocitu do měděné desky. V jeho fotografiích si tak zpětně vyvolávám velice intimní chvíle absolutního soustředění, tak jak skutečně probíhaly, bez jakékoli snahy fotografa situaci jakkoli uměle upravovat. To je z mého pohledu to podstatné na Martinově přítomnosti – nepřítomnosti v umělcově atelieru. Jeho snímky jsou řemeslně provedené naprosto dokonale a v kombinaci se schopností zachytit autentickou atmosféru během tvorby i smyslem pro detail prostředí představují ojedinělý proud v portrétní fotografii.
Karel Demel

Ověřil jsem si, že mi nepřekážíte.
František Skála

Martin Říha

*14. února 1975 v Praze
1990–1994 SUPŠ v Turnově
1999–2007 ITF FPF SU v Opavě
Žije a pracuje v Praze jako kurátorFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Martin Říha: V ateliérech