Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Martin Patřičný: Jak se dělá kniha

8. 8.-8. 9. / Galerie 9 / Řezbářství

Do 8.9.2016 bude v galerii 9, v přízemí Vysočanské radnice, Sokolovská 324/14, Praha 9 (metro Vysočanská), přístupná výstava Martina Patřičného: Jak se dělá kniha.

Když  chodil Martin Patřičný do blízkého gymnázia, psalo se gymnasium, bylo to za totality, ještě před Chartou 77, a náměstí se jmenovalo „Lidových milicí“.  Opravdu. „Navzdory normalizačnímu příkrovu (a plno knih bylo obtížné sehnat, protože byly zakázané, na indexu) jsem tu zažil snad nejvíc hádek o smyslu života, o povaze umění, večerů poesie, debat o knihách – kde to sakra je? Zmizelo to jak pochcané rohy a sliny a nápisy křídou pod novými omítkami a sklem“, píše autor.

V první části výstavy se něco (i nevážně) dozvíte o knižní práci v zákulisí, co se děje, než se vám kniha dostane do ruky – kromě práce s textem tu najdete třeba ilustrace, návrh obálky… A žádnou teorii, jen skutečnost! A jestlipak víte, co je pro knihu nejdůležitější?

Instalaci doplní více než 10 „dřevěných knih“ autorských, nejen vtipných, a obrazy inspirované knihou. Jejich autor (Patřičnou čítanku znáte? Ne? Vaše škoda!) je očividně knihou jako takovou zaujatý, přestože tvrdí, že po r. 2000 už nepřišlo v knihách nic nového a že dnes, kdy vychází nejvíc knih, je vlastně knihám už konec, zvoní jim zvonec jak m.j. kdysi předpo-vídal M. Kundera v Knize smíchu a zapomnění.

Druhá část nabídne výběr z volné tvorby autora. To, co teď vidíte na fotografiích, uvidíte ve skutečné velikosti a budete si na to moci sáhnout.

Jak pravila stálá návštěvnice Galerie 9: „V srpnu bude Patřičný? No to se těším! Dělá krásný věci, ale je děsnej samorost. No jo, samorost. To ale asi musí být, když dělá se dřevem, ne?“

Ano. Zvláštní výstava zvláštního pána. Může být něco lepšího?

————

Martin Patřičný se narodil r. 1955 v Praze. Řemeslu se vyučil soukromě u svého strýce (řezbářství a soustružení dřeva). Po maturitě na gymnáziu prošel celou řadou zaměstnání (prodavač, aranžér, řidič, skladník, dřevorubec atd.). Zhruba od roku 1988 se plně věnuje výtvarné práci se dřevem. Žije a pracuje v Debrně u Kralup nad Vltavou.

Více na www.patricny.comFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Martin Patřičný: Jak se dělá kniha