Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Martin Mainer: Třetí dežavy

7. 5.-6. 6. / Galerie Vltavín / Malba

Do 6. 6. 2024 je v Galerii Vltavín, Masarykovo nábřeží 36, Praha 1, přístupná velmi zajímavá výstava známého malíře Martina Mainera: Třetí dežavy.

Koncepce výstav Dežavy je rozvinutým výstavním cyklem, který ukazuje kombinaci děl ze starých i nových tvůrčích etap s důrazem na aktuální výtvarný styl autora.

Prof. Martin Mainer (* 31. října 1959, Havířov) je významný český umělec a pedagog malby.

Narodil se 31. října 1959 v Ostravě-Havířově. Nejdříve navštěvoval ZDŠ Gorkého v Havířově (1965–1974) a Gymnázium Tajovského v Havířově (1974–1978). Mezi lety 1978–1981 studoval na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, obor textilní výtvarnictví. Zde studoval pouze tři roky a poté přestoupil na Akademii výtvarných umění v Praze (1981–1985, prof. Arnošt Paderlík).

Po studiích nastaly první vlastní výstavy a první úspěchy. V roce 1993 odjel na půl roku do Scuolu ve Švýcarsku. V tomtéž roce obdržel cenu Jindřicha Chalupeckého, díky níž získal stipendijní pobyt v Saualite v USA. Během roku 1994 pobyl čtyři měsíce v New Yorku, Kalifornii a Novém Mexiku, a poznal hinduistického guru Ram Dasse, který ho nejvíce ovlivnil v duchovním směřování. V roce 1998 začal s působením na Fakultě výtvarných umění VUT v Brně, od roku 2012 vedl ateliér malby na pražské AVU. Nyní žije a pracuje v Limuzích u Prahy.

http://www.mainer.czFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Martin Mainer: Třetí dežavy