Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Martin Krajc: Libido

1. 11.-17. 11. / Mánes - výstavní síň / Malba

Do 17.11.2016 bude ve výstavní síni Mánes, Masarykovo nábřeží 250, Praha 1, přístupná velká výstava obrazů Martina Krajce: Libido.

Otevřeno denně od 11 do 20 hodin.

Martin Krajc připravil svou novou samostatnou výstavu přímo pro prostory výstavní síně Mánes. Diváci uvidí rozsáhlý soubor jeho posledních obrazů velkých formátů, na nichž pracoval během letošního roku v ateliéru industriálního prostoru vysočanské Pragovky, doplněný o jednu figurální plastiku. Krajc se představí ve všech svých malířských přístupech, přecházejících mezi bezprostřední dravou, spontánní malbou a zvrstveným, meditativním rukopisem. Ve vztahu dívčí postavy a vnitřního prostoru vychází ze svých dlouhodobých zkušeností, inspirovaných modernistickou architekturou i film noir, a ze studijního pobytu ve Španělsku, kdy na něj zapůsobili nejen klasici místní barokní malby, ale dotklo se jej i syrové prostředí býčích zápasů. Název výstavy Libido vyjadřuje podle autora radost a šťastný okamžik, chvíle slasti a opojení, dávající každodennímu životu nový rozměr.

Karel Srp

Hlavní partner:
European Arts

Partneři:
ONEROI
Pragovka
Mánes

Martin Krajc (*1984) se dlouhodobě věnuje klasické figurální malbě, kterou obohacuje o expresivní a uvolněné malířské gesto. Často velkoformátová plátna, akrylové malby v kombinaci s uhlovou konturou, zobrazují imaginativní obrazy dívek v centrálních kompozicích, scénografické vhledy do neurčitých interiérových scenérií či mytické bytosti a predátory. Velkoformátovost malby poskytuje Karjcovi příležitost energicky, až fyzicky vstupovat do samotného obrazu, realizovat se tělesně v samotném procesu malby. Krajcova vizualita tak osciluje mezi zobrazivým figurálním malířstvím a rozvolněnou expresivní, abstrahující malbou, která zpřítomňuje autorův tvůrčí proces coby náhražku „chybějícího modelu“. Krajc byl zakládajícím členem umělecké skupiny Obr. V roce 2012 se umístil na 3. místě Ceny kritiky za mladou malbu, v roce 2007 vyhrál v Madridu cenu Art Competition Seat Arte Emocion a v roce 2009 zvítězil v soutěži Arskontakt.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Martin Krajc: Libido