




Vernisáž Martin Hofman a Petr Voříšek: Trajektorium
Do 30.3.2016 bude v Galerii Věda a umění v budově Akademie věd, Národní 3, Praha 1, přístupná výstava – instalace Martina Hofmana a Petra Voříška: Trajektorium. Otevřeno v pracovní dny 10 – 18 hodin.
Výstava Trajektorium představuje spojení zdánlivě dvou rozdílných světů – vědy a umění – prostřednictvím nových médií. Pojmem nová média označujeme primárně média založená na digitálním, numerickém kódování dat jako počítač nebo tablet ale i konkrétní aplikace, počítačové sítě či webové služby, které se ve své rozmanitosti stávají součástí umělecké tvorby, spojovníkem mezi vědou a technologií.
Site specific instalace (umění pracující s konkrétním prostorem) v Galerii Věda a umění využívá škálu možností, kterou nová média nabízejí. Martin Hofman a Petr Voříšek konfrontují digitální obraz a zvuk. Projekční mapování barevných čar, kdy každá následuje svoji danou trajektorii náhodně vybranou počítačem, doplňuje zvuková instalace. Zvuk tak nepřímo reaguje na tyto pohybové křivky a kopíruje jejich dráhu.
Společně tak vytvářejí ucelené audiovizuální dílo balancující na hranici abstrakce, a přitom reflektující důležitý aspekt dnešního světa, totiž všudypřítomnost technologií a jejich spojení s civilizací.
Martin Hofman (1992) a Petr Voříšek (1990) jsou studenty Fakulty umění a architektury v Liberci, oboru Vizuální komunikace – digitální média u doc. Stanislava Zippeho. Hofmanovým hlavním tématem je již od druhého ročníku studia prostor a světlo. Jeho digitální projekce pracuje s náhodným generováním pohyblivých čar, jež jsou promítány na architekturu místnosti. Petr Voříšek projevuje ve svém zaměření zřetelný, dlouhodobý zájem o práci se zvukem. Od performancí využívajících starou elektroniku jako hudební nástroj pomocí zpětné vazby nebo elektromagnetického vlnění (Koncert pro konektor) přešel k samotnému programování.