Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Markéta Nováková & Simona Janišová: S láskou – autorská keramika a porcelán

Do 28.9.2018 bude v Prague Gallery „Art of bathrooms“ by Laufen, I. P. Pavlova 5, Praha 2 (vstup z Legerovy), přístupná výstava Markéta Nováková & Simona Janišová: S láskou – autorská keramika a porcelán.

Kurátorka výstavy: Dita Hálová
Grafický design: Jana Hradcová

Společná výstava designérky porcelánu a vysokoškolské pedagožky Markéty Novákové a kurátorky, designérky keramiky a porcelánu Simony Janišové představuje a jejich aktuální tvorbu. Obě autorky spojuje nejen působení v Bratislavě a studia na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě, ale především vysoká umělecká a řemeslná úroveň jejich objektů. Jejich tvorba je v Praze prvně prezentována společně.

Markéta Nováková v Laufen Prague Gallery představí dva ze svých projektů – Papírové vázy u nichž se výsledný tvar dotváří pomocí papírových archů namočených do porcelánu a vkládaných do sádrové formy. Pomačkaný papír při výpalu vyhoří, ale v porcelánu zůstane jeho okopírovaný tvar. Druhým projektem jsou Květinové a Kořenové vázy vycházející z inspirace přírodou. Jsou vytvořené klasickou reprodukovatelnou technikou lití do sádrových forem. Tento princip umožnuje přirozené kopírování struktury přírodnin – živých květin, které byly umístěné na plném sádrovém rotačním modelu. Sádra – sádrová forma okopírovala povrch a ze sádrové formy se reliéfní dekor přenášel na porcelánový střep. Jde o zafixování kořenů a květin, které už neuvadnou. Jako první vznikla Kořenová váza a je, založena na myšlence, vrátit řezaným květům kořeny. Květinová váza je zrcadlením květů, které jsou do ní vložené. Odrážejí se na ní jako v hladině vody, a tak jsou na váze otočeny květem dolů. Obě vázy spolu tvoří jeden celek.

Simona Janišová vystaví kolekci keramických nádob ANACHRONIK. Projekt navazuje na trend využívání lokálních výrobních postupů a tradice v tvorbě keramiky. Tyto východiska autorka reinterpretuje pomocí digitálních technologií. Jedná se až o autorský přístup k technologii– vynechává totiž klasický sádrový model a patřičný tvar frézuje rovnou do formy. Zjednodušuje tak proces vzniku a využívá strukturu nástroje – frézy jako plastického dekoru. Exaktně strukturované povrchy, které vznikají strojem – pomocí CNC frézy staví do kontrastu s volným malířským přístupem malby glazurou na povrch tvarů. Vznikla tak kolekce užitné keramiky vhodné pro každodenní stolování. Kolekce již získala ocenění: Víťaz Bratislava Design Week Awards v kategórií Kolekcia BADW 2017 a Hlavná cena BADW 2017.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Markéta Nováková & Simona Janišová: S láskou – autorská keramika a porcelán