Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Markéta Garai: Bez-péčí (a jednovečerní výstava děl Karla KARIMA Lampy)

Do 6. 6. 2023 bude ve venkovní Artwall gallery, Nábř. kapitána Jaroše, Praha 7, k vidění velmi zajímavá výstava Markéty Garai: Bez-péčí.

V den vernisáže 5. 5. 2023 se v nedalekém Acid coffee souběžně konala pop up výstava a prezentace děl Karla KARIMA Lampy, který propůjčil svou osobnost jedné z fotografií na výstavě.

Výstava Bez-Péčí je o dekriminalizaci rozkoše, ekologických dopadech globálního obchodu s květinami a vztahu mezi privilegovanou umělkyní a marginalizovaným umělcem. Jedná se o doposud největší samostatnou autorčinu výstavu v Praze, kde prezentuje svou tvorbu téměř po šesti letech. 

Na vernisáži autorka představí svou výstavu, její východiska a svůj přístup k práci a zároveň udělá prostor pro pop-up show figuranta některých svých fotografií z výstavy – Karima Lampu. Právě vztah Karima Lampy a Markéty Garai je jedním ze stěžejních témat výstavy. 

„Zkoumání postavení či statusu umělce na umělecké scéně, vzájemná spolupráce a hledání možností, jak portrétovat Karima, aniž by byl jen svým způsobem využit pro to, kým je, je velkou součástí konceptu a příprav celé mé výstavy. Spolupráce s Karimem trvala několik měsíců, práce na jeho výstavě prošla hodně zkouškami a nakonec věřím, že jsme našli způsob, jak s dostupnými prostředky vytvořit něco důstojného. Ráda bych i zmínila, že na vernisáži je možné si zakoupit reprodukce jeho i mých prací v limitované edici tisků“ říká k vernisáži Markéta Garai.  

O autorce:
Markéta Garai absolvovala Akademii výtvarných umění v Praze. Ve své tvorbě se zabývala tématy sexuality a stereotypizace ženy jakožto objektu mužského pohledu, sexuálního násilí a stigmatizace lidí pracujících v sexbyznysu. V současnosti se zaměřuje na propojení tělesnosti a spirituality a věnuje se psaní a terapeutické praxi.

Umělkyně: Markéta Garai https://www.instagram.com/marketagarai
Více informací: www.artwallgallery.cz

 Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Markéta Garai: Bez-péčí (a jednovečerní výstava děl Karla KARIMA Lampy)