Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Marina Richterová. Známková tvorba // Má lásko, píšu ti…

10. 11.-9. 4. / Poštovní muzeum / Ilustrace

Do 9. 4. 2023 bude v Poštovním muzeu, Nové mlýny 2, Praha 1, přístupná v obou patrech velká, krásná a velmi zajímavá výstava Marina Richterová. Známková tvorba // Má lásko, píšu ti…

V rámci tradičního připomínání významných výročí životních jubileí autorů poštovních cenin připravilo Poštovní muzeum v Praze výstavu věnovanou významné grafičce, ilustrátorce a malířce Marině Richterové, která letos oslavila 60. narozeniny. Výstava Má lásko, píšu ti…je zaměřena především na její známkovou i související volnou tvorbu.

Vedle původních přijatých i nepřijatých návrhů na známky, obálek prvního dne vydání (FDC) a razítek pro známkovou produkci ČR a Vatikánu umělkyně představí také svou vlastní známkovou tvorbu, známkové sešitky, které vydává vlastním nákladem. Součástí výstavy jsou originální kresby, akvarely, lepty a litografie, ex libris a novoroční blahopřání, které patří spolu se známkovou tvorbou do rodiny drobné užité grafiky.

Marina Richterová (* 21. června 1962 Moskva) je zavedenou autorkou české známkové tvorby. Po výtvarných studiích se v roce 1983 vdala za českého vědce a přestěhovala se do Prahy. V letech 1983–1990 absolvovala Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze. Od roku 1990 samostatně tvoří v oboru grafika a ilustrace. Věnuje se klasické kresbě, volné grafice, knižní ilustraci a malbě. Její nezaměnitelná tvorba je ovlivněna studiem historie zaměřené na byzantskou ikonografii, umění Dálného východu, filozofii antické estetiky a evropské renesance.

Do české známkové tvorby vstoupila v roce 2008 emisí Europa–Psaní dopisů Má lásko… Její známková tvorba je zaměřena na především tuzemské i světové kulturní osobnosti. Známka k 255. výročí narození W. A. Mozarta byla vyhodnocena na Grand Prix WIPA ve Vídni jako druhá nejkrásnější známka světa za rok 2011 a v roce 2012 získala cenu Yehudiho Menuhina. Za známku ke 130. výročí narození Franze Kafky získala na NexoFil Award 2014 v Madridu druhou cenu za nejoriginálnější design.

Od roku 2014 Richterová spolupracuje s vatikánskou poštovní správou, pro kterou vytvořila šest poštovních známek. Za známku pro Vatikán k 350. výročí úmrtí Rembrandta van Rijna získala v roce 2020 v Asiagu ocenění Accademia Olimpica za filatelistické umění. V současné době připravuje již svou desátou českou známku (aršík) na své oblíbené shakespearovské téma, jejíž vydání Česká pošta plánuje pro rok 2023.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Marina Richterová. Známková tvorba // Má lásko, píšu ti…