Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Marie Tomanová: 5 East Broadway

16. 11.-16. 12. / Fotograf Gallery / Fotografie

Do 16. 12. 2023 je ve Fotograf Gallery, Jungmannova 7, Praha 1, přístupná velmi zajímavá a hodně současná výstava Marie Tomanové: 5 East Broadway.

Kurátor: Thomas Beachdel

Text Markéty Kinterové k výstavě:

Fotograf Contemporary s potěšením uvádí první samostatnou výstavu Marie Tomanové ve Fotograf Gallery pod názvem 5 East Broadway, která představuje zcela nové dílo autorky. Výstava poprvé kombinuje barevné, černobílé fotografie a krátké filmy, aby představila pestrou a mnohotvárnou vizi silných individualit. Od února do května tohoto roku si Tomanová pronajala ateliér o rozměrech 3,5 x 3,5 metru na adrese 5 East Broadway – doslova malou, přeplněnou místnost ve čtvrtém patře klasického starého newyorského činžáku – a pozvala desítky mladých lidí, aby jí přišli vyprávět své sny, tančit, fotografovat a nechat se natáčet.

5 East Broadway je velmi specifický, přesný, soustředěný a přesto rozsáhlý projekt, jehož hloubku určuje jemnost vnímání a citu. V prostoru této jedné adresy v srdci husté a živé newyorské čtvrti Chinatown vytváří Tomanová intenzivní kondenzátor – krystalizaci zkušenosti mladých lidí. Prostorové omezení 5 East Broadway pouze na toto místo (vchod, schodiště, chodba, malý ateliér a střecha) umožňuje Tomanové soustředit se na určitý pocit niternosti na pozadí samotného města a všech snů, které se shromáždily, aby přivedly lidi do tohoto města, na toto místo. 5 East Broadway je jak portrétem druhých, tak autoportrétem samotné Tomanové, kterou New York přitahoval a žila zde pozoruhodně podobným způsobem jako subjekty na fotografiích. Toto napětí mezi portrétem a autoportrétem je něco, co je možná naznačeno v Autoportrétu (Stín) (2023), kde obrys autorky zaujímá místo na střeše téměř překrývající to, které zaujímá protagonistka Kaia na snímku Kaia (2023), a možná ještě okatěji v abstraktním snímku Bez názvu (2023), v němž se binarity rozpouštějí v ohnivé linii narušující jasné hranice či rozdělení.

V procesu, v němž se fotografování prolíná s natáčením rozhovorů o nadějích, snech a zkušenostech, Tomanová spolupracuje se svými objekty, aby odhalila určitou přítomnost a prozkoumala podstatu toho, co znamená vyobrazit člověka, co je to portrét. Výsledné fotografie a nové krátké filmy jsou syrové a přímočaré, vykazují znaky jejích dřívějších projektů Young American New York New York, ale jsou také naplněny hloubkou, která vychází z času. Tento projekt má dlouhodobý aspekt. Zatímco Tomanová pozvala lidi s nimiž ještě nepracovala jako je – Laura, Toni, Shorty, Simone, Kayra, Elizabeth, je mezi nimi mnoho těch, které fotografuje už léta – Atticus, Seashell, Natalie, Isabel, Doe, Makenna, v některých případech od roku 2016. Na adrese 5 East Broadway Marie Tomanová vytváří portrét mládí jako součást svého rozsáhlejšího díla, které svědčí o tom, že neustále uvažuje o tom, co znamená zobrazovat individualitu a identitu, svou vlastní i ostatních.

O autorce

Marie Tomanová vyrůstala v jihomoravském městě Mikulov. Po získání magisterského titulu v oboru malířství odešla do Spojených států. Klíčovými tématy její tvorby se staly identita, vykořenění, gender a paměť.
Marie Tomanová měla samostatné výstavy po celém světě, mimo jiné v New Yorku, Praze, Tokiu a Paříži; její práce byly vystaveny v Berlíně na bienále Evropský měsíc fotografie 2020 a na Rencontres d’Arles ve Francii v rámci Louis Roederer Discovery Award 2021. Na stejném festivalu byla její výstava vybrána k cestě na Mezinárodní fotografický festival Jimei x Arles v čínském Xiamenu v roce 2021.

Tomanová v současné době připravuje několik nadcházejících výstav, které budou souviset s vydáním celovečerního dokumentu HBO o její umělecké dráze World Between Us (Svět mezi námi) (2024).

První kniha Tomanové, Young American (Paradigm Publishing, 2019), se zaměřuje na individualitu, identitu a sounáležitost v americkém společenském prostředí. Obsahuje předmluvu uznávaného fotografa Ryana McGinleyho a krátce po vydání byla vyprodána. Tomanová obratně proplétá portrét a krajinu, aby rekontextualizovala a rozšířila význam každého z nich, a spolu s historikem umění Thomasem Beachdelem vydala svou druhou knihu New York New York (Hatje Cantz, 2021) s předmluvou od umělkyně a frontmanky Sonic Youth – Kim Gordon. Tomanové třetí kniha It Was Once My Universe s předmluvou Lucy Sante vyšla v japonském nakladatelství SuperLabo na podzim roku 2022. Jedná se o hluboce osobní projekt o jejím návratu domů do České republiky po osmi letech pobytu v zahraničí, kdy žila ve Spojených státech.

Marie Tomanová v současné době žije a pracuje v New Yorku.
Je zastoupena galerií C24 ve Spojených státech a Turecku, galerií Stieglitz19 v Belgii a Nizozemsku a nově také Fotograf Contemporary v České republice.

Text: Markéta KinterováFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Marie Tomanová: 5 East Broadway