Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Marek Starosta & Rafael Smet: Začátek něčeho

16. 7.-27. 8. / IN Gallery / Malba

Do 27. 8. 2024 je v IN Gallery, Marie Cibulkové 334/22, Praha 4 (metro Vyšehrad nebo Pražského povstání), přístupná parádní výstava obrazů Marka Starosty & Rafaela Smeta: Začátek něčeho.

Otevřeno st–pá 15–18 h
nebo po domluvě

Kurátorka: Susanna Wagner
Úvodní slovo: Ivona Raimanová

Výstava ZAČÁTEK NĚČEHO Marka Starosty a Rafaela Smeta se zrodila, aby novým cyklem obrazů vyprávěla nový příběh a nový začátek. Na jejich obrazech nejsou skutečná města ani příroda, ale scénáře připomínající čistotu digitálních obrazů, v nichž se vše vznáší bez gravitace v neměnném světle, čas je cyklický, věčný, bez přesných historických faktů. Absence konkrétního času vytváří nekonečnou horizontální linii mezi minulostí a budoucností jako ve videohrách, ve kterých hrdina umírá, je vzkříšen a začíná znovu akci s variacemi. Malíři si asi kladou stejnou otázku jako konceptualismus nebo hyperrealismus: co je realita? Může představa reality nahradit realitu samotnou? Idea reality je tedy podobná virtuálním scénářům s umělými a kontrastními barvami, ve kterých příroda působí uměle. Krajina se zdá být nelidská jako snímek v internetovém systému, který generuje nové formy, mentální asociace a vzpomínky lidí filtrované novým médiem. Oba umělci malují velmi realistické kompozice s trpělivou precizností a čerpají jak z fotografie, tak z vlastní fantazie.

Podle zakladatele mediální teorie Marshalla McLuhana, médium proměnilo současné umění, protože se stalo nejen médiem, ale i poselstvím uměleckého díla, extenzí lidského těla prostřednictvím stroje. Realita je tedy filtrována novými médii, je zprostředkována, interpretována a zkreslována a jeví se skutečněji, než ve skutečnosti je. Vizuální filtr kamery je jednou z hlavních charakteristik tzv. „nových realismů“ 20. století a dnes jde o uměleckou praxi, která se dostala i do uměleckých škol a akademií. Starosta a Smet šli ve stopách svého profesora Romana Franty, který vystudoval malbu na Akademii výtvarných umění v Praze, v ateliéru Bedřicha Dlouhého, člena skupiny Šmidrové a jednoho z iniciátorů české hyperrealistické malby. Karel Balcar a studenti Dlouhého a Zdeňka Berana se hyperrealistickým stylem proslavili v Praze díky výstavě Poslední obraz, kterou v roce 1997 zahájila Milena Slavická v Rudolfinu. V roce 2012 kurátorka navrhla podobnou výstavu: Beyond Reality, British Painting Today, věnovanou tentokrát Damienu Hirstovi, Dinosovi Chapmanovi a dalším britským umělcům ve stejné galerii. Generaci za generací překonávaly „nové realismy“ – fotorealismu a hyperrealismu ve směru rozpoznávání nových aspektů reality. Nejmladší generace Marka Starosty a Rafaela Smeta však nereflektuje tolik dějiny umění: ani raný realismus Gustava Courbeta, ani návrat k poválečné figurativní malbě, k sociálnímu civilismu Otto Gutfreunda a Pravoslava Kotíka nebo k německé tendenci nové objektivity. Starosta a Smet vnímájí už jinak imaginární svět než byla každodenní poezie magického realismu; netouží se vrátit k realismu neoklasicismu Rudolfa Kremličky, ani k levicové ideologii a
sociálnímu realismu avantgardy; nezaměřují se na vztah díla a reálného prostoru jako v environmentálních instalacích a hyperrealistických obrazech Dlouhého a Berana, v nichž je stále cítit existenciální izolovanost normalizační doby. Nejsou ani posedlí západní módou a spotřebními předměty, jako česká generace působící v devadesátých letech, která hledala novou identitu v post-totalitních systémech Evropy bývalého sovětského bloku. Jejich díla nelze zcela ztotožnit s postmoderní figurativní a neo-expresionistickou malbou, v níž extrémní relativismus, citacionismus a konceptualismus byly reakcí na čtyřicet let socialismu. Obrazy Starosty by mohly však připomenout postmoderní realistickou a naivní malbu skupiny Normal umělců Knapa, Kunce a Angermanna, která čerpala z mytologie modernismu, post-surrealismu i post-pop artu v osmdesátých letech.

Marek Starosta (1999) kombinuje spirálovité a platónské hranoly, v nichž se beztvará hmota proměňuje do definované podoby, stává se geometrickou sochou, robotickou postavou nebo autoportrétem. Umělec rád maluje figurativním expresionistickým způsobem drobné každodenní příběhy s mladými kulturisty, usměvavými dívkami a setkávání ve městě. V tomto cyklu obrazů si však zvolil jiné téma, kde lidskou přítomnost v krajině nahrazuje panáček na pomezí lidského a nelidského. Červená figurka se proměňuje v kostku nebo v sochu na podstavci. Okolní krajina je viděna seshora, z ptačí perspektivy jako z dronu, který mění úhel pohledu. Obloha se zhušťuje do mraků, údolím křižují řeky a kolem nich se objevují kubické objekty, polygonální hranoly jako záhady k rozluštění. Starosta představuje imaginární denní a noční krajiny, především vjemy a myšlenky, tiché futuristické světy a jejich možné variace.

Rafael Smet (2000) maluje rostliny, stromy i origami papírů, pyramidy chladné a znepokojivé, ale bez dramatu. V krajinách mizí lidská přítomnost, země je viděna z mořského dna, vypadá jako poušť. Krajina se podobá digitálnímu obrazu a připomíná postatomový scénář. Rostliny, paradoxně zvětšené bez vody a ryb, tvoří pokroucené stíny kolem. Přestože cyklus na první pohled připomíná Toyen a její surrealistickou malbu s fragmenty reality, Smet nehledá psychické a nevědomé mechanismy, ale inspiruje se praxí Aquascapingu – harmonického sestavování kamenů, kořenů a rostlin v akváriu. V krajině dochází k téměř neznatelnému procesu metamorfózy a změny přírody. Olejomalby Smeta představují realistickým stylem téměř prehistorický a fiktivní svět nebo starověký Egypt v jeho úpadku, kde vše teprve začíná znovu.

„Nové realismy“ Starosty a Smeta jsou však více virtuální, představují tiché, prehistorické nebo futuristické světy. Neexistují jasné odpovědi na to, co je realita. Starosta a Smet ukazují její možné variace.

www.ingallery.cz



Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Marek Starosta & Rafael Smet: Začátek něčeho