Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Marek Musil – World on Fire

1. 2.-8. 4. / Leica Gallery / Fotografie

Do 8.4.2018 bude v Leica gallery, Školská 28, Praha 1, přístupná skvělá výstava fotografií Marka Musila: World on Fire.

Marek Musil se ve svém fotografickém cyklu zaměřil na fenomén amerického uměleckého festivalu Burning Man, který se od druhé poloviny osmdesátých let koná uprostřed nevadské pouště. S fotoaparátem navštívil i méně známější odnože festivalu, a to Midburn v Izraeli a AfrikaBurn v Jihoafrické republice. Obsáhlý fotografický triptych je subjektivním dokumentem z místa, kde svoboda ještě stále dýchá z plných plic a fungování společnosti je založeno na myšlence soudržnosti a respektu k lidem i k přírodě. Z fotografií uměleckých instalací, nápaditých alegorických vozů, bláznivých kostýmů i portrétů účastníků tímto získáváme možnost nasát svobodomyslnou atmosféru festivalů nejen na samotné výstavě, ale i v knize, jejíž uvedení a křest proběhlo v rámci vernisáže.
(Kurátor výstavy/ Jan Kunze)

Zakladatel Larry Harvey se snažil, aby filozofie Burning mana vycházela z principu svobody, individuálního sebevyjádření, osobní zodpovědnosti a základních ekologických principů, kdy po sobě návštěvník nezanechává žádnou negativní stopu.  Nedají se zde použít peníze a všechno potřebné k několika dennímu přežití je nutné si přivést a po skončení akce zase odvést. Za třicet let existence se Burning man vyvinul v celosvětový umělecký fenomén, který každý rok přitáhne víc než 75 000 lidí z celého světa. Festival vychází z koncepce dočasné autonomní zóny pro setkávání lidí bez předsudků, kde můžou společně sdílet nevšední zážitky a pocit volnosti. Na obrovské ploše vyschlého nevadského jezera jsou volně rozesety umělecké instalace a skulptury, ke kterým se dostanete kličkováním mezi písečnými víry a bouřemi. Atmosféru dokreslují mnohdy bizarní masky, kostýmy návštěvníků, polonahé dívky a alegorické vozy vyzdobené dle kreativity majitele. Celkový dojem a vizualita festivalu není nepodobná postapokalyptické sci-fi Mad Max ovšem s vlídnější a svobodomyslnější psychosociální atmosférou.  Burning man tradičně zakončuje spálení všech dřevěných instalací, aktu který dal festivalu jeho jméno.

Musil nám předkládá subjektivní dokument z místa, kde ještě svoboda dýchá z plných plných plic a fungování společnosti je založeno na myšlence soudržnosti, respektu k lidem i přírodě. U některých snímků vysledujeme oko reklamního profesionála, ale nechybí zde ani spontánní dokumentární náhled do zákulisí festivalu a portrétní fotografie. To vše ve vyváženém atraktivním mixu, ve kterém se mísí zrnka písku s pozitivní atmosférou svobody a tolerance.

Leica Gallery Prague vydává k tomuto výstavnímu projektu v rámci svého vydavatelství reprezentativní katalog, který bude po skončení výstavy volně ke koupi prostřednictvím distributora Kosmas.

Marek Musil se narodil v Kroměříži v roce 1974. Vystudoval střední potravinářskou školu a po ukončení povinné vojenské služby pracoval jako soustružník v továrně.

Na začátku devadesátých let po sametové revoluci formoval ve svém rodišti různé hudební kapely, ve kterých sám aktivně hrál na bicí nástroje. Koncem devadesátých let odcestoval do Izraele, kde začal zhmotňovat svoji vizuální představu skrz hledáček objektivu. Potřeba zdokonalovat se ve fotografii v něm stále rostla.

Po návratu do České republiky se usadil v Praze, kde začal pracovat jako asistent komerčních fotografů. V jejich foto studiích získal možnost nahlédnout do tajů technické fotografie a samotného řemesla. Po čtyřleté práci asistenta odcestoval do USA, kde získal zkušenosti v módní a portrétní fotografii.

Vybaven zahraničními zkušenostmi se po návratu domů již dokázal postavit na vlastní nohy. Brzy se prosadil jako fotograf ve své milované Praze. V průběhu patnácti let komerční práce v Praze nepřestal navštěvovat USA, kde pracoval na svých volných fotografických cyklech. Za zmínku stojí jeho opakované cesty na Florida Keys, kde vytvořil soubor podvodních fotografií s názvem „Underwater Emotion.“ Další jeho sedmiletý fotografický cyklus zachycuje černobílý svět zákulisí pražských módních přehlídek. Zde ukazuje veřejnosti skrytou stranu módního byznysu.

Soubor Burning Man Collection vznikl před dvěma lety a má za cíl ukázat svébytnou lidskou subkulturu, která se potkává v extrémních podmínkách tří rozdílných pouští na třech světadílech. Je ambasadorem značky Nikon a členem Asociace profesionálních fotografů APF. V současné době Marek žije a pracuje v Praze.

———-
FB fanouškovská stránka –> http://bit.ly/2mPliTl

IG fanouškovská stránka –> http://bit.ly/2DKSmTH

Galerie Leica –> http://bit.ly/2DMtWt2

 Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR
×

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Marek Musil – World on Fire