Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Marek Číhal: Audience u papeže Inocence X.

Do 2.8.2015 bude v Galerii Zdeněk Sklenář, Salvátorská 6, Praha 1, přístupná zajímavá výstava obrazů Marka Číhala: Audience u papeže Inocence X.

Benedictus, qui venit in nomine Domini – Požehnaný, jenž přichází ve jménu Páně.

Dílo Marka Číhala vychází z mimořádné spontaneity, spojuje intelektuální výkon s výjimečnou fantazií, která se pohybuje mimo jakékoli konvence, má schopnost čerpat maximum z vlastního temperamentu a silnou snahu konfrontovat svoji práci se skutečností. Když vytváří svá umělecká díla pro architekturu přizpůsobuje se danným podmínkám, ze kterých je schopen pro své dílo čerpat díky své fantazii maximum. A pro toto vše dostává Marek Číhal uznání od předních uměleckých kritiků, kurátorů a sběratelů, a je jedním z nejdůležitějších představitelů současného českého umění.

V poslední době pracuje na sérii „Mocnařů“. Inspirován obrazy španělského malíře Diega Velázqueze a angličana Francise Bacona, konfrontuje Číhal své mocnáře nejen s mocí, možností zneužití moci ale i s tím spojené zodpovědnosti, rozpadem a ztrátou moci.

(Dr. Noemi Smolik)

Marek Číhal
Narodil se v roce 1986. Dva roky studoval v Ateliéru intermédia na Fakultě výtvarných umění v Brně pod vedením Václava Stratila. Od roku 2009 pokračoval u Vladimíra Skrepla v Ateliéru malba II na Akademii výtvarných umění v Praze. Je členem skupiny The International Bongo Bongo Brigade. Žije v Praze a Berlíně.
Samostatné výstavy měl v milánském Ginomo Cinema (Espressioni Video, 2011), Galerii u Minoritů (Když mě pozveš, 2011) a hamburském Electro House (2010),  v pražské Galerii 35 m² (Provinční učitel kresby, 2011), s International Bongo Bongo Brigade vystavoval v pražské MeetFactory (2011), innsbruckské Michael Haffner´s Gallery a londýnském Silwex House (2010), se Skreplovým ateliérem v Letohrádku Hvězda (Za hřbety knih, které jsem nečetla, 2011), se Stratilovým ateliérem v budapeštské Barcsay-terem (Concepto Grosso, 2010) a s Ateliérem hostujícího pedagoga AVU pod vedením Althey Thauberger na výstavě Instituceum v areálu Psychiatrické léčebny Bohnice v Praze (2011).
Kurátor Vladimír Beskid ho vybral na Skúter III – Bienále mladého umenia v Trnavě. Se studiem Acht Architekts spolupracuje na několika monumentální realizacích pro kancelářské budovy v Ostravě,
Olomouci a Humpolci. Na výstavě finalistů Ceny kritiky za mladou malbu 2010 v pražské Galerii kritiků získal Cenu sympatie diváků a v roce 2011 se umístil na 2.místě.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Marek Číhal: Audience u papeže Inocence X.