Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Marco Bagnoli a Vladimír Škoda: Za zrcadlem

7. 9.-26. 9. / SmetanaQ / Instalace

Do 26. 9. 2021 bude ve 3.patře centra umění a designu SmetanaQ, Smetanovo nábřeží 4, Praha 1, zdarma přístupná velmi zajímavá výstava dvou světově významných současných umělců, Itala Marca Bagnoliho a Francouze českého původu Vladimíra Škody: Za zrcadlem.

Text kurátorky Miroslavy Hajek k výstavě:

Ve své tvorbě oba umělci řeší podobnou tematiku, jedná se především o představu časoprostoru a jeho zrcadlení. Výsledky jejich výtvarného úsilí jsou však navzdory mnohým společným rysům rozdílné. Prostředek, který jejich práci spojuje a zároveň rozděluje, je způsob, jakým využívají reflexní povrchy. Vzájemnou souvislost mezi jejich vizuálním zkoumáním lze interpretovat jako setkání paralelních stop paměti, které se v určitém okamžiku rozpoznají a protnou, i když o sobě dříve neměly potuchy. Je však zajímavé si uvědomit, že tito dva umělci začali používat reflexní plochu téměř současně, koncem osmdesátých let minulého století. Oba však vycházejí z odlišných charakteristických kvalit. Jejich uměleckou cestu spojuje nicméně to, že se na ni vydali přes alchymii, a nikoliv přes kinetické umění.

Marco Bagnoli se ve své tvorbě snaží odkrýt a vyjevit to, co by jinak zůstalo skryté. Jeho dílo nám napomáhá rozpoznat a vnímat komplexní vztahy mezi různými možnými realitami v porovnání s tím, jak jsme schopni realitu chápat. Prostřednictvím konkávního zrcadla Bagnoli vytváří sekvence vzájemných odrazů. Promítnutý obraz umožňuje magická zjevení úryvků vidění spojených s pamětí. Hlavním tématem v Bagnoliho práci však zůstává jeho pojetí prostoru ve vztahu k času.

Vladimír Škoda ve své práci mísí citovost manuální činnosti s technologií a vědeckou estetikou Způsobem, jakým užívá zrcadlové plochy, usiluje o překročení mezí lidského vnímání, zkoumá, zda je možné zviditelnit neviditelné, a hledá to, co nás spojuje se soustavou paralelních vesmírů, pronikaje do mnohočetnosti nekonečna mikrokosmu a makrokosmu. Jeho dílo se přibližuje otázkám našeho vztahu k prostoru, k pohybu a k relativitě času.

Vidět práce Marca Bagnoliho a Vladimíra Škody pospolu v jednom prostoru, objevovat a porovnávat jejich tvůrčí cesty, nás přesvědčuje nejen o jejich významu v dějinách umění, ale vede nás k pochopení významu estetického bádání vizuálního umění pro lepší porozumění vesmíru srovnatelného s vědou.

Kurátorka: Miroslava Hajek

Organizátor: galerie Cermak Eisenkraft, cermakeisenkraft.com

Autoři projektu: Miroslava Hajek, Tomáš Zapletal a Renata Vávrová



Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Marco Bagnoli a Vladimír Škoda: Za zrcadlem