Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Magic Carpets: Kompilace skutečností

Pouze do 3.6.2019 bude ve výstavních prostorách projektu Hybernská 4, Praha 1, (vzadu do průjezdu – část pak po schodech vpravo dolů, část doleva dozadu a pak po schodech do 3.patra), přístupná zajímavá výstava projektu Magic Carpets: Kompilace skutečností.

Umělci:

Benjamin Tomasi, Milan Mikuláštík, Darina Alster feat. Mothers Artlovers, Michal Kindernay feat. Deana Kolenčíková, Jolana Havelková, Tereza Bonaventurová, Ateliér Intermédií FAVU VUT, Pavel Karous a další…

Série výstav Magic Carpets 2019 s podtitulem KOMPILACE SKUTEČNOSTÍ nabídne několik pohledů na rozhraní mezi veřejným a soukromým, osobním a sdíleným prostorem – místem i mentálním rozpoložením.

První ze série výstav komentuje charakteristické rysy veřejného prostoru současných měst, ať už jde o chorobotvornost životního prostředí, přesycenost vizuálním smogem, vytrácející se vztah k lidovým tradicím a instrumentalizaci kulturních významů, nebo ztrátu autenticity. Budou zde prezentovany práce Jolany Havelkové, Pavla Karouse, Terezy Bonaventurové, společný projekt Michala Kindernaye a Deany Kolenčíkové, Pavla Karouse a studijní projekt Ateliéru Intermédií FaVU VUT.

Kurátorka projektu Elis Unique: veřejný prostor současných měst, přesycený křiklavými upoutávkami a hesly, zrcadlí fragmentaci a paradoxně i vnitřní prázdnotu, jimiž trpí společnost. Kdy jste si naposledy užili absolutního ticha nebo viděli budovu v centru města bez reklam? Kýčovité stánky se suvenýry, bezduché diskotéky pro turisty, masová hysterie okolo sezónních výprodejů, místní obchůdky vytěsňované jednotvárnými nadnárodními řetězci. Za oponou fake news se podle dat z analýz veřejného mínění rychlou jehlou šijí bulvární příběhy, jenž zastírají skutečné události. S nástupem nadvlády racionality a ekonomiky orientované na pokrok, ruku v ruce s privatizací veřejného sektoru moderní města upřednostnila svou praktickou a obslužnou stránku na úkor kvality společenského života. Množí se proto takzvaná ne-místa dopravy, spotřeby a také komunikace, pro něž je charakteristická anonymita, ztráta vazby na fyzické místo, instrumentalizace kulturních významů, unifikovanost a odosobněnost. Lidé vedle sebe v těchto tranzitních zónách existují, ale nežijí spolu. Rozrůzněné hlasy individualit tak splývají v nesnesitelný hluk, nikoli pospolitou píseň. Není divu, že stále častěji inklinujeme k únikům do virtuálního kyberprostoru a setrváváme tak v iluzorním světě, který je připraven uspokojit každou představitelnou choutku.

www.magiccarpets.czFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Magic Carpets: Kompilace skutečností