Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Ludmila Smejkalová: Sen o autě

Do 2. 4. 2022 je v Kavárně co hledá jméno, Stroupežnického 493/10, Praha 5 (vstup přes parkoviště), přístupná velmi zajímavá a krásná výstava Ludmily Smejkalové: Sen o autě.

Nechte se vtáhnout do pestrého světa Ludmily Smejkalové, jedné z nejoriginálnějších současných českých malířek, která si od svých studií na AVU vytvořila pozoruhodný styl volně proplouvající mezi hranicemi umění a designu. Ludmila Smejkalová si ostatně nikdy příliš nelámala hlavu s tendencemi akademického světa, naopak se ve své tvorbě oddala absolutní svobodě spojovat témata, která jí zkrátka baví.
 
Nejvíce ji přitahuje vizuální estetika a motivy ze světa reklam nebo módy. Stejně tak jako umění proniká do tvorby vyhlášených haute-couture značek, kterým dodává nový rozměr, i Ludmila mnohdy tyto motivy parafrázuje a vrací zpět na plátno. Inspiraci nachází například v potiscích látek ze 70. let nebo designech luxusních parfémů. Nezůstává ale vždy pouze u plochy, tvary obrazů často přetváří v módní artefakty v podobě psaníček, která má divák doslova chuť nosit.
 
Je zároveň velkou milovnicí květin, které stejně jako módu nebo design můžeme vnímat jako způsob, jak si vizuálně zkrášlovat svět kolem sebe. Tvary listů pak volnými asociacemi přecházejí v čisté kompozice různých patternů, povrchů nebo abstraktních linií. Vytvářejí tak dohromady osobitou mozaiku plnou fantazijních krajin, kterými se Ludmila nechává unášet na kolech svého snového auta.
 
Kurátor: Vojta Fiala
 
 


Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Ludmila Smejkalová: Sen o autě