Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Lucie Jindrák Skřivánková: Sedimenty

4. 6.-4. 8. / Artisème / Malba

Do 4.8.2019 bude v design store Artisème a jeho zahradě, Velkopřevorské náměstí 4, Praha 1 (vstup přímo Lennonovou zdí), přístupná velmi zajímavá výstava obrazů Lucie Jindrák Skřivánkové: Sedimenty.

V Artisème jsme výstavou současného umění nazvanou „Sedimenty“ otevřeli 1. sezónu projektu „Art Garden“. Jako první jsme si vybrali českou etablovanou malířku Lu Jindrák Skřivánkovou, která pro tuto výstavu vytvořila cyklus maleb, které jsou k vidění nejen v prostorech našeho Design Storu, ale také přímo ve venkovní expozici v barokní zahradě, která spolu s kaplí Maltézských rytířů představuje jedno ze tří nejstarších a nejzáhadnějších míst v Praze.

SEDIMENTY, Lucie Jindrák Skřivánková (*1982, AVU):

Sedimenty Lucie Jindrák Skřivánkové je soubor převážně velkoformátových maleb, jež některé z nich jsou určené pro zahrady a architektonické exteriéry.

Dnešní umění v zahradách má svoji tradici ve spojení s uměleckými styly založenými na strukturách a liniích jako expresionismus, abstraktismus, konstruktivismus. Pěstěná příroda a motiv zahrady blížící se ideálu krásy inspirovalo mnoho umělců, od Henriho Matisse po Paula Klee, až po Zděnka Sýkora a Karla Malicha. Sedimenty umělkyně Skřivánkové jsou sérií malebných kompozic s motivem prolínajících se širokých barevných linií. Lehkost a proměnlivost forem působí na první pohled pocitem pohybu, plující energií ve vesmíru. Proměnlivé čáry a abstraktní formy se motají kolem sebe jako lehký vítr ve vzduchu s točící se duhou. Zároveň kompozice působí také pocitem těžkosti. Lehkost světlých barev kontrastuje s hmotností malby, jako kdyby se najednou emocionální skladba forem proměnila do statického kamene a do starého sedimentu. Harmonie vychází právě z tohoto kontrastu mezi motivem spirály a tíhou malby a stratifikací barevných vrstev překrývajícími se krajiny či figury na pozadí. Proměnlivé živly přírody se projevují v dynamických abstraktních obrazech, a vrstvy barev s různě prolínajícími se směry linií směřují diváka do skryté, složité a nejednoznačné reality v našem každodenním životě.

Kurátorský text: Susanna H. WagnerováFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR
×

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Lucie Jindrák Skřivánková: Sedimenty