Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Lu Jindrák Skřivánková: MATA(R)

Do 30.4.2016 bude v Portugalském centru, Oettingenský palác, Josefská 6 (vstup z průchodu), v úředních hodinách přístupná zajímavá výstava Lu Jindrákové Skřivánkové: MATA(R).

Projekt MATA(R) – Po stopách Oscara Niemeyera vznikl v souvislosti s pobytem umělkyně ve městě Brasilia (2014), kam se vydala objevovat dílo žáka Le Corbusierovy mezinárodní modernistické školy – Oscara Niemeyera. Umělkyně zde namalovala sérii obrazů vycházejících z konfrontace Niemeyerových projektů s modernistickou architekturou Prahy, od bývalého Federálního shromáždění Karla Pragera (1968-1971) po hotel InterContinental (1968-1974) Karla Filsaka.

Na základě této zkušenosti, po pobytu v Brazílii, vznikl v Praze nový cyklus maleb a tuší, na nichž tropická vegetace zaplavuje impozantní brazilskou architekturu.

V sérii obrazů a tuší Lucie J. Skřivánkové s názvem MATA(R) se prosazuje motiv „mata“ (pralesa), který narušuje město a znovu vytváří to, co „matar“ (zničit; zabít) člověka zničilo.

V obrazovém cyklu MATA(R) Lucie J. Skřivánková znovu oživuje zmizelý prales. Připomíná to, co již neexistuje: každým šlehnutím barvou prohlašuje s gestem pokory, že ničením přírody se ničíme my sami. Umělkyně převádí lidský instinkt k nadvládě nad ekosystémy a biologickou rozmanitostí do tvůrčího aktu.

Kurátorka: Susanna HorvartovičováFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Lu Jindrák Skřivánková: MATA(R)