Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Loretta Lau – Konfese

Do 27.9.2020 bude v Galerii NTK, Technická 6, Praha 6, zdarma přístupná velmi zajímavá a silně angažovaná výstava Loretty Lau – Konfese. Otevřeno vždy od pondělí do pátku od 10 do 18 hodin. 

Expozice představuje několik projektů mladé hongkongské performerky, ve kterých autorka specifickým meditativně poetickým způsobem reflektuje politicky citlivá témata počínaje koronavirou krizí a sociálním odloučením, přes aktuální hongkongské protesty až po roli ženy v současné společnosti.

Na sklonku léta se v Galerii NTK v Národní technické knihovně v Dejvicích představí samostatnou výstavou „KONFESE“ mladá hongkongská umělkyně Loretta Lau.
 
Wai Ting Loretta Lau se narodila v roce 1985 v Hongkongu. V roce 2018 se rozhodla ke studiu na pražské Uměleckoprůmyslové škole. V současné době působí v Praze, kde se již v minulosti představila performancemi v centru DOX, či na piazzetě Národního divadla.
 
Výstava „KONFESE“ v Galerii NTK představuje několik projektů Loretty Lau, v nichž autorka specifickým poetickým a výrazně estetizovaným způsobem reflektuje politicky citlivá témata, počínaje coronavirovou krizí, sociálním odloučením a geopolitickými souvislosti této výjimečné situace, přes aktuální hongkongské protesty proti upevňování centrální státní moci, až po roli ženy-umělkyně v současné společnosti. Spojujícím elementem prezentovaných performancí či instalací je fenomén zpovědi (konfese) – buď ze strany autorky, nebo ze strany participujících diváků, často se objevuje prvek meditace, ale také forma výrazového tance.
 
Loretta Lau k výstavě přizvala několik uměleckých přátel, kteří se tvůrčím způsobem podílejí na dokumentaci jejích akcí. Nejbližším spolupracovníkem je kameraman Jakub Zajíček, který pravidelně pořizuje spektakulární videozáznamy z Lorettiných performancí, dále hudební skladatel Barry Wan a skupina fotografů – Zara Wildmoons, Juan David Cevallos, Hoi Man, Jan Černý.
 
Ústředním dílem výstavy je práce „Confession Of Virus Isolation Days19 (COVID-19)“. Autorka v rámci tohoto projektu oslovila 167 lidí různých profesí z nejrůznějších konců světa k dialogu prostřednictvím elektronických médií, aby je současně na dálku portrétovala. Kromě rozměrného hromadného portrétu Loretta na výstavě prezentuje především 9 hodin záznamu ze 167 distancovaných rozhovorů a také filmový dokument, který následně vznikl ve spolupráci s kameramanem Jakubem Zajíčkem.
 
„V průběhu pandemie po celém světě eskalovaly restrikce a policejní brutalita. Vlády začaly zneužívat strach svých vlastních občanů. Naše panika je mnohem děsivější, než virus sám o sobě,“ uvádí hongkongská umělkyně na vysvětlenou k instalaci sestávající z velkoformátových červeno-modrých tisků „Panic or Politics“, které jsou dalším projektem souvisejícím s covidovou pandemií. Divák, který navštíví galerii, obdrží v souvislosti s touto instalací speciální barevný ochranný anti-covid štít červené nebo modré barvy, který příslušným způsobem determinuje jeho vnímání zobrazené reality.
 
Kontinuálním tématem práce Loretty Lau je politická situace v jejím rodišti Hong Kongu. V díle „This Violet is Devil“ umělkyně reaguje na fialové transparenty, pomocí kterých hongkongská policie na demonstracích upozorňuje protestující občany na riziko postihu vyplývající z šíření separatistických myšlenek. Loretta během své taneční performance text transparentu pomocí štětce a fialové barvy přenáší na své tělo.
 
Součástí vernisáže byla mimo jiné živá performance „Discourse“ a předpremiéra dokumentu „Confession Of Virus Isolation Days19 (COVID-19)“.
 
Kurátor: Milan Mikuláštík
Film: Jakub Zajíček
Hudba: Barry Wan
Fotografie: Zara Wildmoons, Juan David Cevallos, Hoi Man, Jan Černý


Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Loretta Lau – Konfese