Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Lisa Grosskopf – Beauty Photo // a videoart Dina Kelberman – This Fan

29. 6.-12. 8. / Fotografic / Fotografie

Do 12. 8. 2023 je v Galerii Fotografic, Stříbrná 2, Praha 1, přístupná velmi zajímavá výstava Lisa Grosskopf – Beauty Photo, doprovázená videoart instalací Diny Kelberman – This Fan.

 
Rakouská konceptuální umělkyně Lisa Grosskopf ve svém několik let trvajícím projektu vytváří fiktivní fotografická studia ve výkladních skříních bývalých obchodů, která na první pohled ničím nevybočují. Při bližším ohledání však zjistíme, že projekt „Photo Studio“ subverzivně zkoumá sociální normy současné společnosti. Prostřednictvím jemných zásahů nebo nápadných úprav a záměn vytváří Grosskopf znejisťující posuny, které narušují tradiční představy o genderových rolích, identitách, pojetí rodiny i ideálu krásy.
 
Konvenční fotografická studia často zprostředkovávají konzervativní model rodiny a reprodukují tradiční genderové role, autorčina práce se proto zaměřuje na rostoucí diverzifikaci. Inscenace ve fotoateliéru jako prostředek kritické dekonstrukce reality ukazuje, jak fotografické zobrazování desítky let vedlo k reprodukci určitých stereotypů a jak by mohlo být potenciálně změněno. Vzhledem k tomu, že každá ze zdokumentovaných výloh byla po nějaký čas instalována v reálném prostoru, Lisa Grosskopf zve širokou veřejnost k dialogu o aktuálních společenských změnách ve vnímání a vidění světa.
 
Lisa Grosskopf (*1989) absolvovala na University of Art and Design v Linzi a Academy of Fine Arts ve Vídni. Vystavovala, přednášela a performovala v mnoha významných institucích po celé Evropě.
www.lisagrosskopf.net
 
DINA KELBERMAN
THIS FAN
O problematice vizuální a informační zahlcenosti, kterou nám přinesl internet, už bylo napsáno mnoho. Může být vnímána jako nutné zlo geniálního vynálezu či jako otupující nebezpečí. Pro někoho ale může být nikdy nevysychajícím zdrojem inspirace. Přesně k takovým patří americká umělkyně Dina Kelberman. Velká část její tvorby vychází z tendence pečlivě až obsesivně shromažďovat a organizovat běžné snímky z každodenního života nalezené na internetu. Zvýrazněná multiplikovaná banalita pak vytváří nové významy, estetiku a nabízí mnoho prostoru pro vlastní asociace.
 
V rámci samostatné výstavy v našem „prostoru pro médium pohyblivého obrazu“ představíme její desktopovou performance s názvem “This Fan May Not Be Replaced You Just Don’t Know The Future”, který předvádí „krajinu fascinující nudy“ složenou z nalezených videí na YouTube. Kelberman zde v reálném čase vytváří online symfonii nasnímaných větráků a nenuceně vznáší mnoho otázek o současné době a internetové kultuře.
 
Dina Kelberman (*1979) je multimediální umělkyně žijící v Los Angeles, CA, USA. Kelberman vytvořila originální webová díla pro New Museum a The Marina Abramovic Institute a vystavovala doslova po celém světě. O její práci psaly např. The New York Times a zmiňují ji také různé knihy a učebnice dějin současného umění. www.dinakelberman.com
 


Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Lisa Grosskopf – Beauty Photo // a videoart Dina Kelberman – This Fan