Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Linda Wrong a Alžběta Rajchlová: Tušené krajiny a dějiny

1. 12.-18. 4. / Divadlo Komedie / Malba

Do 18. 4. 2023 bude v podzemním foyer a na schodišti Divadla Komedie, Jungmannova 1, Praha 1, přístupná velmi zajímavá a krásná výstava soch a objektů Lindy Wrong a obrazů Alžběty Rajchlové.

V tvorbě Lindy Wrong a Alžběty Rajchlové nalézáme množství dráždivých motivů z fauny a flóry. Svět, kterým se zabývají, je minulý či bájný a exotický. Jejich dílo lze označit jako ekologické, jelikož je výsostně zajímá prostředí, v němž žijeme, nezpodobňují ho ovšem realisticky. Naopak, v jejich díle cítíme tajemství, nebezpečí, uměleckou nadsázku a vědomí, že nikdy není možné vyjádřit vše. Křehkost a zamlženost Alžbětiných obrazů se mísí s divokostí a teatrálností Lindiných soch a objektů. Můžete se tak projít smrkovým lesem vzpomínek i prosekat džunglí plnou tvorů a symbolů. 

Linda Wrong (*1989) absolvovala ateliér sochařství u Lukáše Rittsteina, během studií na Akademii výtvarných umění navštěvovala také ateliér Monumentální tvorby Jiřího Příhody a ateliér Intermédia II Pavly Scerankové a Dušana Zahoranského. Mezi lety 2011-2016 studovala v Ústí nad Labem v ateliéru Jiřího Kovandy. Vystavovala v Čechách, Německu, Polsku, Indonésii a na Ukrajině. V současné době studuje doktorát na AVU a ve svém výzkumu se zabývá materiály a uhlíkovou stopou v současném sochařství. „Jedním z mých témat je zkoumání nové estetické svobody technologicky vyspělých a inovativních materiálů v postavení interpretačního pole sochařského objektu. Jsem ráda, že světlo světa spatřily například objekty z keramické pěny a recyklovaného plastu,“ říká Linda Wrong. 
 
Alžběta Rajchlová (*1999) studuje od roku 2018 na Akademii výtvarných umění. Tři roky navštěvovala ateliér malby III Josefa Bolfa, nyní druhým rokem navštěvuje ateliér malby II nejprve pod vedením Vladimíra Skrepla a v současnosti Adély Součkové. Absolvovala bakalářské studium na katedře výchovné dramatiky na DAMU. O své tvorbě prozradila: “Zajímají mě místa, kterými procházíme, jako kódy emocionálního prožitku prostředí. Moje současné obrazy jsou především pocitovými mapami různých míst. Představují snahu zachytit barvou, tvarem, linií něco z abstraktní vzpomínky na konkrétní prostředí.”

Lenka Dombrovská

programová kurátorka divadla KomedieFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Linda Wrong a Alžběta Rajchlová: Tušené krajiny a dějiny