Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Leoš Suchan: Still life, still alive

18. 5.-16. 7. / Galerie Budoart / Malba

Do 16. 7. 2023 je v Galerii Budoart, Havanská 3a, Praha 7, pro vážné zájemce a po předchozím objednání přístupná krásná výstava obrazů Leoše Suchana: Still life, still alive.

Autor patří mezi nejvíce viditelné současné realistické autory u nás. Malbu vystudoval pod vedením prof. Zdeňka Berana a prof. Michaela Rittsteina na pražské Akademii výtvarných umění (2011-2016). Z hlediska tématiky je Leošova tvorba opravdu rozmanitá. Najdeme tu sérii figur, zátiší, fragmentů nejrůznějších předmětů i obrazy s prvky abstraktní, gestické malby. Páteřním tématem celé Leošovy tvorby jsou ovšem předměty, které ho doprovází každodenním životem. V roce 2018 byl jeho obraz „Židle“, prezentován na výběrové výstavě prestižní ceny „Columbia Threadneedle Prize“ v londýnské “Mall Galleries“. V roce 2021 byl pak obraz „Umyvadlo“ vybrán na jednu z nejdůležitějších výstav realistické malby Figurativas v barcelonském muzeu MEAM.
 
Zátiší Leoše Suchana vychází z jeho realistické malby. Do pláten vkládá obdiv k barokním malířským mistrům a zároveň tento malířský žánr reviduje, ať už pomocí předmětů, které mu stály modelem, či formou, která ztrácí dokonalost a učesanost. Pokud do zátiší na plátně vstoupí osoby, nenaruší jeho podstatu. Autor divákovi odhalí, jak do života předmětů „vstoupil“ člověk, svým neživým modelům ale ponechává kouzlo jejich bezčasovosti.


Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Leoš Suchan: Still life, still alive