Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Lenka L. Lukačovičová – Lonely Planet Trnávka

13. 4.-20. 5. / Fotografic / Fotografie

Do 20. 5. 2023 bude v Galerii Fotografic, Stříbrná 2, Praha 1, přístupná velmi zajímavá výstava Lenky L. Lukačovičové – Lonely Planet Trnávka.

 
Ani vesnice, ani město. Bratislavská Trnávka měla ještě do nedávna pověst divoké periferie a nekontrolovaného ostrova, který sveřepě odolával nejrůznějším vnějším vlivům. Neúprosná urbanizace a gentrifikace města ale začíná původní historický charakter poznamenaný chudobou dynamicky měnit. Zahušťuje se, přibývají bytové, polyfunkční, sportovní, výrobní i prodejní komplexy. Některé domy čekají na prodej, rekonstrukci, změnu majitele či rozdělení pozemku. Lenka L. Lukačovičová proto systematicky mapuje tyto vizuální proměny a zaznamenává osobitou identitu této unikátní městské části.
 
Jelikož zde sama žije, nenahlíží Trnávku jako „exotickou“ periferii, ale jako nedílnou součást svého životního prostoru, kde neustále nachází nová a nová zákoutí, dvory, auta, cestičky, lidi, detaily či situace. Objevuje místa s nenaplněným potenciálem, nově rašící botaniku překrývající nánosy původních vrstev, nebo absurdity ve veřejném prostoru, které zasahují do jinak „harmonického“ okolí. Tento neformální umělecký výzkum zpracovává již od roku 2020 a kromě fotografických výstav a obsáhlých zinů, byl prezentován také přímo ve veřejném prostoru Trnávky.
Lenka L. Lukačovičová (*1987) absolvovala magisterské i doktorandské studium na Katedře fotografie a nových médií na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě, kde nyní působí rovněž jako vedoucí jednoho z ateliérů. Samostatně vystavovala ve významných galeriích na Slovensku i v Čechách a účastnila se mnoha prestižních zahraničních uměleckých festivalů. Žije a pracuje v Bratislavě. www.lenkalukacovicova.sk


Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Lenka L. Lukačovičová – Lonely Planet Trnávka