Vernisáž Legenda David Hřivňacký (+ David Helán): Havloid do V
Už jen do 17.11.2016 můžete v Galerii Havelka, Martinská 4, Praha 1, zhlédnout výstavu – výsledek práce Davida Hřivňackého (+ Davida Helána): Havloid do V. Otevřeno 11.00-18.00.
Jedná se čtvrtý díl třetí řady výstavního projektu „Legendy Gr2“.
V osmi týdnech od konce října do poloviny prosince představí Galerie Havelka osm osobností. O každé z nich se v prostředí Kokoliova ateliéru na AVU vyprávějí legendy – rychlomalířka, psychedelické oko, mondénní farmář, vše-umělec, vlámská harmonie, kuchyňská grafika, vnitřní bastlič, český uprchlík v Číně…
Galerie se stane pro umělce ateliérem vždy od soboty do pondělí. Budeme mít příležitost nahlédnout do procesu vznikání výstavy výkladním oknem Galerie Havelka a také přímým přenosem přes webovou kameru. V úterý proběhne vernisáž, výstava pak bude přístupná ještě ve středu a čtvrtek.
David Hřivňacký se narodil v roce 1987 v Brně, v letech 2003–2009 studoval AVU v ateliéru Grafika 2.
„David neslevoval!“
„Leptal dvoumetrové plechy v kyselině, naprosto perfektně. Asi největší formáty v historii hlubotisku na AVU.“
„Umí všechno a na vysoké úrovni. Je fotograf, grafik, grafiťák, performer, instalátor, konceptualista, kreslíř, malíř, videoumělec. Týmový hráč i sólista. Nápadů měl vždycky za pět lidí. Taky umí najít slova a zkoumat se psaním.“
„Vysvětlete mi někdo, proč Hřivňák už dávno není hvězdou prvního řádu. Copak k tomu neměl nejlepší předpoklady?“
„Vymýšlel jsem pro to různá vysvětlení, například, že dobrovolně přijal roli sběrače. Ačkoli měl být lovcem.“
„Šel jsem učit na AVU kvůli tomu, že mi v nabídce učitelských přístupů chyběla celá jedna oblast. Hřivňáka jsem si dlouho uměl představit jako jednoho z těch, komu bych rád předal pádlo.“
„Vybavují se mi Davidovy práce v jedné lince, od šablony Jehovových svědků v životním měřítku nastříkané na určitých místech ve městě, přes montérky napnuté na blindrám, vyleptanou oděvní nášivku Light, stroj RGBátor, vlajku před Parkhotelem a Veletržákem, až po video, ve kterém se snažil dosáhnout roh stropu svinovacím metrem.“
Důležitá pro Davida byla typografická stáž na VŠUP. Nedivil bych se, kdyby byla pamětihodná i pro ně.
„Pobyt v Rumunsku byl pro něj jako šitý na míru. Nejvíc se mi z těch věcí zarylo páření divokých pouličních psů.“
„Zanechával na ulici zneklidňující anonymní objekty. Měl to založené na principu ‚okamžité vizuální facky‘.“
„V Šalounu u Magdy Jetelové opřel velké matrice s vyleptanými tety esemesek tak, že z nich vytvořil stan, vlastně Faradayovu klec, blokující elektromagnetické vlnění. Kdo si vlezl dovnitř, měl na chvíli od všeho klid. Zvenku mu posílali esemesky, ty se ale fyzikálním principem odpinkly pryč.“
„Na ateliérové výstavě Skandál ve Valmezu, kdy všichni makali na poslední chvíli, David brutálně tlačil montážní pěnu do kostkovaných papučí z obchodu tzv. třicetdevítky a skládal z nich barokní rám obrazu. Uvnitř toho obrazu byl divný plastický výstupek, taky z té papuče – něco jako parazit vylézající z čistého plátna, popisoval nám to jako myš.“
„Ve dvojici s Davidem Helánem dělají smrtící ironické performance. Některé se dají najít na internetu, viz třeba www.youtube.com/user/hrivnaq/videos. Jinak ale na Davida na webu skoro nenarazíš.“
„S Jardou Grodlem vytvořili neexistujícího mladého nadějného umělce, včetně jeho děl, a úspěšně ho přihlásili do soutěže a do dražby uměleckých děl.“
„Použil formátu A4 jako výchozí jednotky, ze které odvozoval měřítko světa.“
„Vypozoroval, že pro fotografii jsou typická sudá čísla a dvojice, zatímco na obrazu je častá trojice. Mělo to mít souvislost s jedním resp. dvěma očima.“
„David míval zvláštní brigády: slaňoval z mostů, myl okna mrakodrapů, stavěl podia.“
„Nikdy jsem na něj nepotřebovala telefon. Hřivňák se zjevuje vždycky v pravou chvíli.“
„Má mimikry normálního vzhledu.“
„Když se směje, vybublá to z jádra, rozvlní to okolí, jiskří se mu z očí.“