Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž „Lakovky“ Dominika Mareše a svatební šaty Michaely Dúcké, Tančírna a DJs

24. 2.-27. 3. / ECOart SALON ROLLAND / Malba

Do 27.3.2016 bude v ECOart Salonu Rolland, Francouzská 17, Praha 2, přístupná výstava obrazů „Lakovky“ Dominika Mareše.

V den vernisáže výstavy zde také představila Michaela Dúcká svou kolekci svatebních šatů pro rok 2016 pod názvem „Řeč něhy“.

Dominik Mareš pojmenoval svou nejnovější výstavu příznačně: „Lakovky“. „Umístit díla do prostoru, kam se chodí lidé dělat krásnější, jsem nikdy nezkoušel. Svým způsobem je pro mne proto spolupráce s Rollandem výzvou a osobní zkouškou, jak se dokáži na převážně ženský prostor vyladit. Záměrně jsem vybral abstraktní obrazy, kterým dominuje růžová. A klíčová série je skutečně zhotovená z laků na nehty, které mi věnovaly mé kamarádky. Spotřeboval jsem jich víc než šedesát. Název Lakovky má pochopitelně i spoustu dalších významů, ale ty ať si během návštěvy výstavy objeví pro sebe každý sám,“ říká Dominik Mareš. „Pokud by mi chtěly dámy přinést na vernisáž svoje laky na nehty a stát se tak součástí některého z mých dalších obrazů, budu moc rád!“

Dominik Mareš se narodil v Ostravě v roce 1972. V sedmnácti letech, během studia na gymnáziu se začal věnovat malbě. První velká výstava v Domě umění v Opavě v roce 1992 sklidila úspěch a otevřela Dominikovi nové příležitosti tvorby. Dokončil fakultu ekonomie, ale vzápětí se přestěhoval do Prahy, kde se představil výstavou v Galerii U Řečických.

Do širšího povědomí se Dominik Mareš zapsal samostatnou výstavou v Národním technickém muzeu v roce 1997, která zahrnovala více než devadesát umělcových děl. Pro současnost prezentoval své obrazy v duchu strukturální abstrakce na čtyřech desítkách samostatných výstav v Čechách i zahraničí. Jeho díla jsou součástí soukromých sbírek ve více než dvaceti zemích.

Velkou poctou pro Dominika Mareše byla i žádost americké produkce filmu Wanted na zapůjčení tří pláten pro interiér scén, v nichž vystupuje herečka Angelina Jolie a herec Morgan Freeman.

Dominik Mareš se také zúčastnil přehlídky Cowparade Prague 2004, pro niž vytvořil objekt s názvem Plamenná kráva, který byl umístěn v prostorách Slovanského domu. V květnu 2007 byl veřejnosti představen obraz Pozdrav z Prahy o rozměrech 4 x 5 m, speciálně vytvořený pro Asociaci kuchařů a cukrářů ČR k prezentování týmového menu při účasti na mezinárodních soutěžích.

Nejstarší obrazy Dominika Mareše pocházejí z doby, kdy žil ještě v Ostravě. Odráží se v nich syrovost industriálního prostředí, výrazné struktury a primitivní piktogramy reflektují dědictví výtvarného umění, které ve spojení s neonovými barvami zprostředkovává hluboce prožité osobní sdělení.

Následující období malířovy tvorby ovlivnilo cestování. Dalo by se říct, že tak jako francouzští impresionisté odjížděli na jih, aby se jim vyčistila paleta, odjel Dominik Mareš do východní Asie, kde jeho práce nabrala novy směr. Ozvěny asijských cest se v průběhu let objevují v Marešových obrazech ve stále nových podobách.

Bezprostředně po návratu začíná na obrazech dominovat červená barva, nejprve statická, doplněna černými liniemi připomíná klid a odevzdanost věčnému koloběhu života. Později se červená začíná dramaticky pohybovat, výbušná atmosféra obrazů z cyklu Fire evokuje střet civilizačního rozvoje s přírodní harmonií.

V období nazvaném Cities na sebe Mareš nechává působit velkoměsto, jeho roztříštěnost pohybu nebo naopak soulad tvarů. Červená barva už jen místy pulsuje. Nově se objevuje zlatá, plně rozvinutá v obrazech z cyklu Golden Samples. Zlatá barva připomíná laskavé odlesky slunce na střechách a oknech nebo naopak nejrozžhavenější část plamene.

Více na webu Dominika Mareše: www.domar.cz

módní návrhářka Michaela Dúcká:

„Moje spolupráce se salonem Rolland dává smysl, protože každá žena potřebuje nejen krásné šaty, ale i šikovné ruce kadeřníka a vizážisty a jakéhosi průvodce v oblasti zdravého životního stylu. Na odpoledním koktejlu představím kolekci svatebních šatů pro rok 2016 pod názvem „Řeč něhy“. Muž si svou vyvolenou vybral pro její přirozenou krásu, proto by šaty neměly zastínit osobnost ženy. Romantické zdobení používám především na živůtku a zanechávám siluetu pro podtrhnutí křivek. Alighieri říkal, že nejkrásnější věc, kterou Bůh stvořil, je žena a růže. A ta se stala spojujícím prvkem kolekce,“ říká mladá návrhářka Michaela Dúcká, která získala prestižní ocenění designér roku od nadace FNMWA, Českého spolku přátel národního muzea umění žen ve Washingtonu a klubu mecenášů Triga k roku 2015.

ROLLAND se svou ACADEMY ROLLAND, SHOWROOMEM ROLLAND a kadeřnictvím ECOart SALON ROLLAND není jen místo, kde vám upraví a uzdraví vlasy organickou kosmetikou, nebo kde můžete nakoupit špičkovou přírodní péči pro celé tělo. Jeho prostory jsou také uměleckou galerií a showroomem pro cokoliv, co s krásou souvisí.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR
×

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž „Lakovky“ Dominika Mareše a svatební šaty Michaely Dúcké, Tančírna a DJs