Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Ladislav Hovorka a Jiří Hřebíček: O ptácích a lidech (Unfocused fotografie)

14. 12.-22. 1. / Czech Photo Centre / Fotografie

Do 22. 1. 2023 bude v Czech Photo Centre, Na Zlatě 1 (vchod ze Seydlerovy ulice), přímo u metra Nové Butovice na Praze 5, přístupná zajímavá a krásná výstava Ladislav Hovorka a Jiří Hřebíček: O ptácích a lidech (Unfocused fotografie).

Dva autoři, dva různé pohledy, a přesto podobná technika, kterou používají při focení svých snímků. V galerii Czech Photo Centre se tyto dva pohledy spojí a Ladislav Hovorka společně s Jiřím Hřebíčkem představují svůj společný projekt O ptácích a lidech.

Lehkost a krása ptačího letu a lidská krása nahého těla spolu korespondují v přesvědčivém výtvarném souznění. Odrývají leccos z toho, co je normálně lidským očím neviditelné. A to ne proto, že je něco cudně zakryté, ale proto, že UNFOCUSED fotografie zachycuje dynamiku pohybu, kterou lidské oko přímo prostě nevidí.

Fotograf Ladislav Hovorka tvoří v cyklech. Je autorem vlastního vizuálního systému pro snímání fotografií zcela UNFOCUSED. Poté vznikla skupina UNFOCUSED, která sdružuje umělce, fotografy a malíře s podobným přístupem k interpretaci reality. Věnuje se i tvorbě komplikovaných snímků v jednom kroku, bez dalších úprav ve fotokomoře, laboratoři nebo počítači. Jeho tematický okruh se nedá definovat jako „ruce a akty“, i když jsou to nejčastější motivy jeho poetických fotografií, často hledá obrazové motivy, které jsou bez pomoci fotografické kamery neviditelné.

Druhý autor Jiří Hřebíček vystudoval zoologii. Nejdříve fotil pouze, aby zdokumentoval to, co na svých cestách viděl. To mu ale záhy přestalo stačit a nechtěl jen zachytit realitu, ale pokusit se dostat do fotografií i něco ze sebe a svých pocitů. Ze zvířecí říše ho vždy nejvíc fascinovali ptáci svou nespoutanou volností, a proto se snaží při fotografování popustit uzdu své fantazii a zachytit tajemství z jejich života. Stále ho také fascinuje to, že může fotoaparát použít jako malíř svůj štětec a zachytit s ním něco, co lidské oko ani nemůže spatřit.

K výstavě O ptácích a lidech nachystali autoři doprovodný program. Ve čtvrtek 12.ledna 2023 se od 18 hodin koná křest knihy Jiřího Hřebíčka. Pokud se chcete dozvědět více o technice UNFOCUSED, navštivte v sobotu 14. ledna galerii Czech Photo Centre Ladislav Hovorka a Jiří Hřebíček pořádají od 15:00 workshop. V úterý 17. ledna 2023 od 17 hodin se na vás těší oba autoři na komentované prohlídce.

Výstava bude zahájena 15. prosince a potrvá do 22. ledna. Otevírací doba: úterý až pátek vždy od 11.00 do 18.00 hodin a o víkendu od 10.00 do 18.00 hodin. Základní vstupné činí 100 a snížené 50 korun. Galerie Czech Photo Centre se nachází 100 metrů od stanice metra Nové Butovice na adrese Seydlerova 2835/4, Praha 5.

Více informací najdete na webu UNFOCUSED.CZFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Ladislav Hovorka a Jiří Hřebíček: O ptácích a lidech (Unfocused fotografie)