Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Lada Semecká a Petr Lada: Interval

končí 16. června / Galerie . Kaple . Holyně / Keramika

Do 16. 6. 2024 je v Galerii.Kaple.Holyně, nám. Pod Lípou, Praha 5 – Holyně, přístupná zajímavá a krásná výstava Lady Semecké a Petra Lady: Interval.

Galerie je otevřená o víkendech a svátcích od 15. 00 do 17. 00, či po soukromé domluvě na telefonu 777 187 660.

Spojení : jakoukoli tramvají do zastávek buď „Náměstí Olgy Scheinpflugové“ nebo „Holyně“ a pak 8 minut pěšky.

Hudební vystoupení na vernisáži: Marie Ladrová.

Informace o výstavě od Romany Veselé z webu Material Times (odkaz dole, kráceno):

Studio LAD. spojuje dva autory, sklo a porcelán, umění a užitek, řemeslo a design a nyní vystavuje v Galerii Kaple v Holyni. Studio tvoří umělci Lada Semecká a Petr Lada, kteří jsou známí tím, jak bravurně ovládají svá řemesla a s jakou lehkostí jsou díky tomu schopni ztvárnit složitá a niterná témata svých děl. Tentokrát to dokazují na výstavě Interval.

Název aktuální výstavy – Interval – vystihuje onu vzájemnou blízkost, ale v určitém ohledu i vzdálenost autorů studia LAD., použitých materiálů, témat, prožitků a přístupů, kterými Lada Semecká a Petr Lada komunikují.

Lada Semecká je především sklářská umělkyně. Často pracuje s podobností procesů výroby skla s procesy přírodními a s obrovskou silou a energií, která je potřebná pro vznik něčeho tak křehkého jako je list, nebo umělecké dílo. Inspiraci nalézá v divoké, nespoutané a mocné přírodě. V Kapli v Holyni představila obrazy vytvořené technologií fusingu – spékáním skleněných tabulí k sobě. Tabule jsou navíc podložené kovovou deskou s perforací. Jsou umístěné do oken, aby světlo prostupovalo pouze průřezy v desce. Vzniká tím v galerii uzavřený intimní prostor. Podobným způsobem a dokonce ve spolupráci se stejnou kurátorkou – Vendulou Fremlovou – pracovala Lada v roce 2019 na vitrážích v kostele sv. Mikuláše v Petrovicích, kde jsou její díla umístěna trvale.

Obrazy na stěnách a v oknech s krajinou a abstraktní tématikou vytvářejí intimní prostor, ve kterém jsou umístěny figury Petra Lady nazvané Pohroužení – zhroucení. Vznikly právě pro tuto příležitost. Jsou z pálené hlíny s porcelánovou „popraskanou” glazurou. Figury pracují s podobnou ambivalencí jako skleněné obrazy, jsou však v konkrétnější osobní a fyzické rovině. Pohroužení a usebrání je zde spojené se zhroucením tělesné schránky. Plastiky jsou dynamické, dramatické a naléhavé, ale i křehké, zranitelné a tím i pomíjivé.

Interval může znamenat vzdálenost, čas i mezeru. Je to vždy přesně vymezené „něco“ mezi „něčím“ a „něčím jiným“. Lada Semecká a Petr Lada nepracují na dílech společně. Když je ale společně vystaví, vytvoří ono „něco“ napínavé a dramatické prostředí, ve kterém se odehrává příběh divákovy interpretace.

https://www.materialtimes.com/jak-to-vidi/interval-o-vystave-lady-semecke-a-petra-lady-v-kapli-v-holyni.htmlFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Lada Semecká a Petr Lada: Interval