Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž La Inthonkaew: Slunce s mláďaty

14. 5.-4. 6. / Galerie Artinbox / Malba

Do 4.6.2019 bude v galerii Artinbox, Perlová 3, Praha 1, přístupná velmi zajímavá výstava La Inthonkaew: Slunce s mláďaty.

Olejomalby a kresby thajské autorky art brut La Inthonkaew jsou pozoruhodným svědectvím o střetu její původní thajské kultury s nově přijatou evropskou identitou. Spontánní malířka La Inthonkaew se narodila v roce 1980 nebo 1981 v rodině místního šamana v malé vesničce na okraji džungle v centrálním Thajsku. Posledních osmnáct let žije v Praze. Malovat začala v dětství, využívala každý kousek papíru, který našla, barvy si vyráběla z bláta a rostlin. Nikdy neměla žádné výtvarné školení, o umění se rovněž nikdy nezajímala. V roce 2010 začala malovat olejovými barvami svého přítele na plátno, od té doby se stala tato technika její oblíbenou. Motiv Slunce patří v jejím díle k nejvýraznějším symbolům. Jsou to útvary na pomezí Slunce a velkých květů. Například na „autoportrétu“ z roku 2018 se k nám nahá malířka obrací zády, aby do jednoho takového květu – slunce vstoupila a snad jím i plátnem prošla, jako Alenka skrze zrcadlo, na rub naší reality, odkud pro své obrazy často čerpá inspiraci.

Kurátoři: Ondřej Sekanina, Jaromír Typlt
Ve spolupráci s: Nadia Rovderová, Terezie ZemánkováFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž La Inthonkaew: Slunce s mláďaty